'زن'؛ نخستین تلویزیون مخصوص زنان در افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
زنان افغان در تلویزیونی اختصاصی از بیم‌ها و امیدها می‌گویند

می‌خواهند با ایجاد تلویزیون "زن" صدای رساتری از زنان افغانستان باشند. "زن" اولین تلویزیون مخصوص زنان در افغانستان امروز (یکشنبه ۲۱ مه/۳۱ ثور) نشراتش را به گونه آزمایشی آغاز می‌کند. تقریبا تمام برنامه‌های این تلویزیون در محور موضوعات زنان می‌چرخد.

این تلویزیون برنامه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی دارد؛ برنامه‌هایی که ابعاد زنانه آن برجسته‌تر خواهد بود.

مهرآذر حمیدپادگان، گرداننده برنامه‌های سیاسی، در این تلویزیون می‌گوید: "بحث‌های رسانه‌ها بیشتر مردانه است اما ما تغییرش می‌دهیم و زنانه‌اش می‌سازیم تا ببینیم زنان چه تحلیلی از سیاست روز دارند و زنان چه برداشتی از سیاست روز دارند."

این تلویزیون با ۷۰ کارمند که ۴۸ نفر آنها زن هستند، یک تلویزیون خصوصی است. مسئولان آن می‌گویند حمایت معنوی افراد مطرحی را با خود دارد.

Image caption مردان مسئولیت بخش‌های تخنیکی این تلویزیون را بر عهده دارند

چهره‌های روی پرده همه زنان هستند اما در پشت صحنه و مدیریت تلویزیون مانند دیگر رسانه‌های افغانستان نقش مردان بسیار پررنگتر است.

خاطره احمدی، یکی از تهیه‌کنندگان در این تلویزیون، می‌گوید: "ما در تلاش این هستیم که بعضی خانم‌ها را در بخش فیلمبرداری و اتاق فرمان استخدام کنیم اما تا حال کسی مراجعه نکرده است. یک فیلمبردار خانم هم داریم. اگر بار بعد بیایید شاید همه‌شان خانم‌ها باشند."

بسیاری‌ها فکر می‌کنند این تلویزیون در مسیر سختی پا گذاشته اما مسئولان آن می‌گویند با وجود مشکلات هم به راه خود ادامه می‌دهند.

Image caption مهرآذر گردانند برنامه‌های سیاسی این تلویزیون می‌گوید بحث‌ها در تلویزیون‌های دیگر همه مردانه است

غلام‌جان میرگن، مدیر مسئول تلویزیون زن، به بی‌بی‌سی گفت: "ما برای بلند بردن سطح آگاهی زنان و برای تامین حق زنان افغانستان کار می‌کنیم. یقینا به لحاظ جامعه سنتی شاید ما در این راه با چالش‌هایی مواجه شویم اما به راه خود ادامه می‌دهیم."

"زن" اولین رسانه مختص به زنان در افغانستان نیست. پیش از این هم رادیوهایی مختص به زنان ساخته شده اما فشار مالی همواره کمر گردانندگان آنها را خم کرده و روی کمیت و کیفیت برنامه‌های‌شان تاثیر منفی گذاشته است. تلویزیون "زن" امیدوار است تا با کسب درآمد از طریق اعلانات و با جلب نظر تمویل‌کنندگان مالی راهش را هموارتر کند.

Image caption تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت زنان در رسانه‌های افغانستان نسبت به گذشته کاهش یافته است

دو سال قبل تحقیقات یک نهاد فعال حقوق زنان در افغانستان نشان می‌داد که فعالیت زنان در رسانه‌های این کشور کاهش یافته است.

میزان بالای خشونت و تبعیض علیه زنان خبرنگار همواره یکی از چالش‌های اصلی این زنان است. به گفته مسئولان این تحقیق عامل اصلی این خشونت در گام نخست مسئولان دولتی به ویژه نیروهای امنیتی و در درجه دوم مردم عادی هستند.

Image caption آقای میرگن می‌گوید آنها در جامعه سنتی افغانستان با مشکلاتی رو به رو خواهند شد اما به راهشان ادامه خواهند داد

از دیگر یافته‌های این گزارش، تبعیض شرایط کاری در مورد زنان خبرنگار بود که معاش/حقوق کمی دریافت می‌کنند و معاشی بابت اضافه کاری نمی‌گیرند.

دسترسی به اطلاعات مشکل دیگر زنان خبرنگار است و نویسندگان گزارش گفته بودند که شمار زیادی از مردم و مسئولان دولتی از دادن اطلاعات به خبرنگاران زن خودداری می‌کنند.

Image caption تلویزیون زن اکنون نشرات آزمایشی دارد

موضوعات مرتبط