یک فرمانده برجسته جمعیت اسلامی در ولایت فاریاب کشته شد

دکتر سعادت حق نشر عکس ceo
Image caption دکتر سعادت از فرماندهان برجسته حزب جمعیت اسلامی بود

دکتر سعادت، فرمانده خیزش مردمی در ولایت فاریاب و از فرماندهان برجسته حزب جمعیت اسلامی افغانستان کشته شد.

کریم یورش، سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت فاریاب به بی‌بی‌سی گفت دکتر سعادت همراه با پنج نفر از همراهانش امروز دوشنبه اول جوزا/خرداد حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی در یک کمین طالبان کشته شدند.

او می‌گوید که دکتر سعادت از مرکز ولسوالی کوهستان به سمت روستای "جیجی" برای اشتراک در مراسم تشییع جنازه خواهرزاده‌اش در حرکت بود که هدف حمله قرار گرفت.

به گفته وی، میان جنگجویان طالبان و همراهان دکتر سعادت برای بیست دقیقه درگیری صورت گرفته و تلفاتی به طالبان نیز وارد شده است که جزئیات آن در دست نیست.

آقای یورش افزود که طالبان پس از این رویداد برای تصرف مرکز ولسوالی کوهستان نیز حمله کردند اما شکست خورده و عقب نشینی کردند.

او از دکتر سعادت به عنوان یکی از افراد پرنفوذ به سطح رهبری در ولایت فاریاب یاد کرد.

اگرچه سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت فاریاب، طالبان را مسئول این رویداد می‌خواند اما تاکنون کسی یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، دکتر سعادت را از فرماندهان باسابقه حزب جمعیت اسلامی خوانده و کشته شدن او را یک ضایعه بزرگ گفته است.

در خبرنامه ریاست اجرایی آمده که "تروریستان با چنین اعمال وحشیانه‌ای، هرگز به اهداف و مرام شوم خویش نخواهند رسید. شهادت شخصیت‌هایی مانند دکتر سعادت انگیزه و اراده مردم و نیروهای امنیتی ما را در مبارزه با تروریسم و دهشت افگنی مضاعف می‌سازد."

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی نیز با توجه به افزایش تحرکات نظامی مخالفان مسلح در ولایت فاریاب، کشته شدن دکتر سعادت را با توجه به تجربه جهاد و مقاومتش، آسیب بزرگ به امنیت فاریاب خوانده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط