نزدیکان نماینده بامیان در مجلس افغانستان، مانع فرود هواپیمای کام ایر شدند

کام ایر
Image caption شرکت کام ایر یکی از شرکت های خصوصی هواپیمایی در افغانستان است

مسئولان شرکت هواپیمایی کام ایر می‌گویند که نزدیکان عبدالرحمان شهیدانی، نماینده ولایت بامیان در مجلس به این دلیل که او پرواز این شرکت را از دست داده بود، مانع فرود هواپیما در بامیان شدند.

عثمان صمدی، رئیس شرکت کام ایر به بی‌بی‌سی گفت که هواداران این نماینده، خط رنوی/باند فرود میدان هوایی بامیان را مسدود کرده و در مسیر هواپیما ایستادند و مانع نشست هواپیمای این شرکت شدند.

او می‌گوید که زمان پرواز هواپیمای شرکت کام ایر صبح امروز ساعت شش و نیم به وقت محلی بود و این نماینده مجلس و همراهانش به دلیل تاخیر، پرواز را از دست داده بودند.

آقای صمدی گفت: "این وکیل (نماینده) آنقدر زور بود که طیاره (هواپیما) برگشت و با آن دوباره به بامیان رفت."

مطالب مرتبط:

+ 'بیش از نیم نمایندگان مجلس افغانستان در جلسات عمومی غایب اند'

+ خانه آزادی: ۷۰ درصد مردم از عملکرد نمایندگان مجلس افغانستان راضی نیستند

او افزود که این اقدام نماینده، ضرر ده هزار دلاری به شرکت وارد ساخته و باعث تاخیر در پروازهای بعدی این هواپیما و ایجاد مشکل برای آن پروازها شده است.

این هواپیما ظرفیت سی مسافر را دارد که به گفته آقای صمدی شمار مسافران آن تکمیل بوده است.

عبدالرحمان شهیدانی نماینده مجلس می‌گوید او در زمان تعیین شده در میدان هوایی حاضر شده بود اما به دلیل رفتن به سالن انتظار مسافرین ویژه اشتباه، کمی معطل شده است.

او می‌گوید که به شماری از مقامات دولتی از جمله معاون وزارت هوانوردی زنگ زده و مشکل خود را با آنها در میان گذاشته اما پس از این که پرواز را از دست داده، میدان را ترک کرده است.

او افزود که بعدا به او از شرکت هوایی کام ایر زنگ زده شد و او دوباره به میدان برگشت و به بامیان پرواز کرد.

وی می‌گوید نزدیک به پنجصد نفر از هوادارانش برای پذیرایی از او به میدان هوایی بامیان آمده بودند اما نمی‌داند چرا و چگونه هواپیمای کام ایر از بامیان مجبور به بازگشت به کابل شده است.

کام ایر یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی در افغانستان است.

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا، گزارشی از عملکرد مجلس نمایندگان افغانستان در ماه حوت (اسفند) سال گذشته منتشر کرده بود. سوء استفاده از موقف نمایندگی از سوی نمایندگان و وابستگان‌شان و زیر پا کردن قانونی یکی از یافته‌های این گزارش بود.

در گزارش فیفا، از ضرب و شتم افراد و بی نظمی‌های ترافیکی به عنوان شایع‌ترین نوع نقض قانون از سوی نمایندگان و یا وابستگان آنها یاد شده بود.