نگرانی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از تعویق دوباره انتخابات پارلمانی

انتخابات
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید مشکلات زیادی در بخش فنی، مالی و امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در سال جاری وجود دارد.

پیش از این حکومت افغانستان بدون تعیین تاریخ دقیق برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور، اعلام کرده بود که این انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار خواهد شد.

عبدالعزیز آریایی، رئیس این کمیسیون، امروز چهارشنبه سوم جوزا (خرداد) در یک نشست خبری گفت این کمیسیون از کندی آمادگی‌ها برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها نگران است و از "طرف‌های ذیدخل می‌خواهد هر یک مسئولیت خود را ادا کند."

او می‌گوید که حکومت افغانستان با چالش‌های امنیتی و مالی برای برگزاری انتخابات رو به رو است که اگر این چالش‌ها رفع نشود، قادر به برگزاری انتخابات نخواهد بود.

او افزود که در چنین وضعیتی اگر انتخابات برگزار شود، شفاف نخواهد بود و بحران بزرگ دیگری را به میان خواهد آورد.

مطالب بیشتر:

+ افغانستان برای برگزاری انتخابات ۲۰۱۷ پارلمانی خواهان کمک مالی شد

+ رهبران جهادی افغانستان خواهان اعلام سریعتر تقویم انتخابات شدند

+ برگزاری انتخاباتی 'قابل قبول در افغانستان کار دشواری است'

آقای آریایی گفت که حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، کارهایی را انجام دادند اما صرف انجام آنها تعلل و تاخیر به وجود آمده را توجیه نمی‌تواند.

به گفته او، حکومت در بخش مالی و امنیتی آنقدر دست باز ندارد اما در بخش‌هایی که توانایی نیز دارد، "می‌لنگد".

او از بی‌پاسخ ماندن طرح کوچک‌سازی حوزه‌های رای دهی در انتخابات پارلمانی، طرح مقدماتی بودجه انتخابات، طرح استفاده از تکنالوژی معلوماتی در انتخابات، آغاز نشدن طرح برنامه‌های امنیتی برای انتخابات و آماده نساختن امکانات تدارکاتی برای کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان این بخش‌ها یاد کرد.

آقای آریایی می‌گوید اگر اقدامات در این بخش‌ها صورت نگیرد، حتی امکان دارد انتخابات در سال آینده نیز برگزار نشود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید مردم نیز از تاخیر در برگزاری انتخابات نگران هستند

او افزود: "ما در وضعیتی هستیم که به نحوی مدیریت اصلی انتخابات و گردانندگی پروسه‌ها از کمیسیون‌های انتخاباتی خارج و در اختیار حکومت قرار گرفته است."

رئیس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچنین از جامعه جهانی خواست مانند گذشته همکاری‌های سیاسی، فنی و مالی خود را با پروسه انتخابات در افغانستان ادامه دهد.

او از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز انتقاد کرد که آنطور که باید حکومت را برای آمادگی گرفتن جهت برگزاری انتخابات زیر فشار قرار نداده است.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این کمیسیون و حکومت هر دو وظایف خود را انجام داده و حکومت در حال حاضر مشغول تدارک بودجه انتخابات است.

امام محمد وریماچ، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به بودجه‌ای حدود ۲۱۰ میلیون دلار نیاز است.

او افزود که همه کارها در وقت تعیین شده آن انجام شده و اکنون بحث‌ها برای تمویل این بودجه از سوی حکومت و جامعه جهانی ادامه دارد.

دولت افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که از بودجه مورد نیاز انتخابات، تنها ۳۰ میلیون دلار آن را دولت تامین می‌تواند.

حق نشر عکس Arg
Image caption تعیین اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی بخشی از اصلاحات انتخاباتی بود که حکومت وحدت ملی وعده کرده بود

انتخابات پارلمانی افغانستان

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان درماه ثور (اردیبهشت) یا جوزا (خرداد) ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط