در پی منع فرود هواپیمایی در بامیان، وظیفه دو افسر امنیتی معلق شد

فرودگاه بامیان حق نشر عکس FB
Image caption فرودگاه شهید مزاری در بامیان بسیار کوچک است و تنها هواپیماهای کوچک می‌توانند در آن نشست و پرواز کنند

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که دو مسئول امنیتی بامیان به اتهام کوتاهی در تامین امنیت فرودگاه "شهید مزاری" بامیان "تحت نظارت قرار گرفته‌" و از کار معلق شده‌اند.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت، روز چهارشنبه (۳ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت که یکی از این افراد مسئول حوزه اول امنیتی بامیان و فرد دوم فرمانده امنیتی فرودگاه شهید مزاری بامیان، است.

آقای دانش افزود که این اقدام بخشی از تحقیق درباره تجمع هواداران عبدالرحمان شهیدانی، نماینده بامیان در مجلس نمایندگان، در باند پرواز این فرودگاه است که دیروز مانع فرود هواپیمای حامل ۳۰ مسافر به این فرودگاه شد.

او همچنین گفت که هیئتی برای بررسی این موضوع تعیین شده است. به گفته آقای دانش، این هیئت تحریک کنندگان معترضانی که مانع فرود هواپیما شدند را هم شناسایی و بازداشت خواهد کرد.

شرکت خصوصی هواپیمایی کام ایر گفته که یک هواپیمای کوچک این شرکت صبح دیروز (سه‌شنبه ۲ جوزا/خرداد) از کابل به مقصد بامیان پرواز کرد، اما نزدیک فرودگاه بامیان بود که برج مراقبت این فرودگاه خبر داد که خط (باند) پرواز برای فرود آماده نیست.

عثمان صمدی، رئیس این شرکت، به بی‌بی‌سی گفته که آقای شهیدانی دیروز این پرواز را از دست داده بود، اما هواداران او خط پرواز فرودگاه را بستند و مانع فرود هواپیما شدند.

نماینده شرکت کام‌ایر در بامیان گفته که هواداران آقای شهیدانی پس از پرواز هواپیما از کابل، وارد فرودگاه بامیان شدند و هیچ کسی مانع تجمع آنها در خط پرواز نشد.

به گفته او، برخی از معترضان در فرودگاه به کارمندان شرکت کام‌ایر هشدار دادند که هواپیما باید به کابل بازگردد و پس از سوار کردن آقای شهیدانی در فرودگاه بامیان اجازه نشست خواهد یافت.

نزدیکان نماینده بامیان در مجلس افغانستان، مانع فرود هواپیمای کام ایر شدند

حق نشر عکس ARG
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری پارسال فرودگاه بامیان را به نام 'فرودگاه شهید مزاری' افتتاح کرد

آقای شهیدانی خود به بی‌بی‌سی گفته که درباره چگونگی تجمع هوادارانش در فرودگاه شهید مزاری اطلاعی ندارد، اما دیروز پس از آن که پرواز بامیان را از دست داد، در خانه‌اش در کابل بود که شرکت کام‌ایر به او زنگ زد و هواپیمای این شرکت او را به بامیان برد.

این اقدام هواداران آقای شهیدانی واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است. بیشتر این واکنش‌ها منفی است، اما برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام هواداران شهیدانی را ستوده‌اند.

رئیس شرکت کام‌ایر دیروز گفت که حدود ده هزار دلار زیان دیده، اما روز چهارشنبه گفت که نمی‌تواند درباره میزان زیان مالی این شرکت آماری بدهد، ولی تاکید کرد که با این اقدام هواداران آقای شهیدانی، ایمنی پرواز به بامیان زیر سوال رفته است.

آقای صمدی افزود که شرکت کام‌ایر پروازهای خود به بامیان را متوقف کرده و خواستار رسیدگی دولت به این موضوع شده است.

موضوعات مرتبط