روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه هفتم جوزا

روزنامه

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که روز گذشته در انفجار انتحاری در شهر خوست در جنوب شرق این کشور دستکم ۱۸ نفر کشته و ۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روزنامه‌های امروز یکشنبه هفتم جوزا (خرداد) کابل در سرمقاله‌های‌شان به حمله خونین در نخستین روز ماه رمضان پرداخته‌اند.

انتحاری در روز اول رمضان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که هنوز ساعاتی از انتشار پیام ویدئویی رئیس‌جمهوری افغانستان که در بخشی از آن از شبکه‌های تروریستی خواسته بود، در ماه رمضان دست از جنگ بردارند، نگذشته بود که انفجار خونینی در خوست جان ۱۸ تن را گرفت.

اطلاعات روز نوشته که جنگ از نظرگاه طالبان، یگانه استراتژی است که آن‌ها را به منافع‌شان نزدیک‌تر و حیات این گروه را تضمین می‌کند. آن‌ها می‌جنگند تا از یک‌سو به‌عنوان یک تهدید نظامی-سیاسی جدی گرفته شوند، از سوی دیگر فرصت تاراج منافع اقتصادی را داشته باشند و از جهتی دیگر قلمروی برای حاکمیت خود تعریف کنند.

اما اطلاعات روز افزوده که در مقابل رویکرد روشن طالبان، رویکرد و نوعیت مواجهه دولت با طالبان همواره مبهم و گیج‌کننده بوده است.

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که ماه رمضان آزمون خوبی برای گروه‌های هراس‌افکن می‌باشد. در چند روز گذشته حکومت، پارلمان و علمای افغانستان از همه اطراف درگیر خواستند که به حرمت ماه رمضان، از جنگ و خشونت دست بردارند.

افغانستان نوشته اما به نظر می‌رسد که دستورات صریح اسلام، خواست جامعه بین‌المللی و دولت افغانستان و توصیه علمای دینی کشور بر رویکرد ظالمانه و جنایتکارانه گروه‌های دهشت‌افکن اثر نگذاشته و این گروه‌ها بدون توجه به این همه، ماه رمضان را با خشونت و خونریزی آغاز کردند.

افغانستان افزوده "رویداد خونین ولایت خوست بیانگر آن است که شورشیان حتی در ماه رمضان نیز قصد ندارند از کشتار مردم بیگناه دست بردارند. این مساله میزان اعتقاد، پایبندی و صداقت این گروه‌ها را به ارزش‌های اسلامی به خوبی برملا می‌سازد."

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که طالبان پاسخ رهبران حکومت را در خوست دادند. رهبران حکومت از این گروه خواسته بودند که حداقل در ماه رمضان دست به خشونت نزنند، اما طالبان چند ساعت پس از نشر اعلامیه‌های رهبران حکومت با راه‌اندازی یک حمله انتحاری در خوست، به این اعلامیه‌ها پاسخ دادند.

۸‌صبح نوشته که هر کسی که الفبای سیاست را خوانده باشد، می‌داند کسی که در جنگ احساس برتری کند، ولو این که این احساس کاذب باشد، انعطاف نشان نمی‌دهد. اصلا لازم نبود که رهبران حکومت با صدور اعلامیه از طالبان می‌خواستند که به حرمت ماه رمضان، برای یک ماه آتش‌بس کنند.

۸‌صبح افزوده تازمانی که بن‌بست جنگ به زیان طالبان تغییر نکند، آنان نه به درخواست آتش‌بس در ماه رمضان تمکین می‌کنند و نه به مذاکره حاضر می‌شوند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "بازهم همانند گذشته، بسیار سریع تروریستان پاسخ درخواست تضرع‌آمیز حکومت را با انتحار و انفجار دادند."

ماندگار افزوده که "طالبان همواره مانند روبات بر اساس برنامه داده شده به خود عمل کرده‌اند... حدود ده سال است که حکومت‌ها در افغانستان مردم را قربانی آشتی با روبات‌های جنگجو می‌کنند و با تاسف و صد حیف که میلیون‌ها دالر را نیز در این راه هدر می‌دهند و حاصلی جز خون و مصیبت برای مردم نمی‌آورند."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که "طالبان باید حداقل در ماه مبارک رمضان به خدا رو بیاورند، از جنگ دست بکشند و در مورد عملکردهای غیراسلامی‌شان اندیشه کنند و از دایره جادویی نظامیان پاکستانی بیرون شوند."

آرمان ملی نوشته که اما طالبان و دیگر تروریستان جنایات‌شان را همواره توجیه شرعی می‌کنند و گاهی متوسل به حملات انتحاری می‌شوند که از نظر آموزه های اسلامی، خلاف دین و شریعت تلقی می‌شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی از طالبان خواسته دست از جنگ بردارند و به صلح بپیوندند زیرا مردم افغانستان تنها کسانی را می‌بخشند که از جنایات خود پشیمان شده و راه صلح را بپذیرند.

مطالب مرتبط