روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۹ جوزا

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

نتایج نشست ناتو برای افغانستان، فساد در استخدام‌های دولتی و خلاهای امنیتی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ جوزا (خرداد) کابل است.

نتایج نشست ناتو

روزنامه ماندگار می‌نویسد که در نشست سران ناتو در بروکسل که یکی از مهم‌ترین بحث‌های آن در مورد افغانستان بود، هیچ هیاتی از دولت وحدت ملی برای شرکت در این نشست دعوت نشده بود. بسیاری‌ها به این باورند که اختلافات میان سران دولت موجود با ناتو، سبب اصلی این تصمیم بوده است.

ماندگار نوشته که با این‌همه در نشست بروکسل، مسایلی در رابطه با افغانستان مطرح شد که بدون شک می‌توانند در تغییر وضعیت موثر تلقی شوند. در نشست یک بار دیگر بر حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با تروریسم تاکید صورت گرفت و اعضای ناتو متعهد به پشتیبانی مالی از این نیروها شدند.

ماندگار افزوده که در همین حال، نشست سران ناتو از فساد موجود در نهادهای امنیتی افغانستان به‎شدت انتقاد کرده و خواهان مبارزه جدی با این پدیده شده است.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار "ناتو به‌جای وضع شرایط برای دولت افغانستان به عنوان نهادی که پیمان استراتژیک با این کشور امضا کرده، باید به اقدام‌های جدی‌تر متوسل می‌شد. برای دولت‌مردان افغانستان، وضع شرایط گزینه مناسب نمی‌تواند باشد، بل این شرایط باید همراه با اولتیماتوم مطرح می‌شد که حداقل آن‌ها را در اجرای تعهدات‌شان بیشتر از گذشته به تکاپو وادار می‌کرد."

+ ناتو پس از پایان عملیات رزمی در افغانستان چه می‌کند؟

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در نشست کشورهای عضو ناتو فیصله گردید که به افغانستان دوباره نیرو اعزام کنند، اما در این باره تصمیم برخی از کشورهای عضو به طنزی مضحک شبیه است.

آرمان ملی نوشته که تهدیدهای طالبان فوق العاده جدی شده است و در چنین وضعیتی باید تدابیر جدی و مقتضی اتخاذ کرد. دوستان بین‌المللی افغانستان اگر واقعا می‌خواهند کمک کنند، باید به نیازمندی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توجه کنند.

آرمان ملی افزوده که باید نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را تجهیز و تقویت کرد. این نیروها اگر با وسایل، تجهیزات و نیازمندی‌های عصری مجهز شوند، کارایی و مؤثریت بیشتری را در کارزار مقابله با مخالفان دارند.

فساد در روند استخدام‌ها

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که نمایند‌گان پارلمان افشا کرده‌اند که اداره امور مقرری‌هایی را طی مراحل می‌کند که مقام‌های این اداره می‌خواهند. شماری از افغانها در این مورد به سنا و پارلمان عارض شده‌اند و از این نهادها خواسته‌اند شکایات آنان را بررسی کند.

۸‌صبح افزوده "شاکی‌ها مدعی‌اند که در امتحان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، برنده شده‌اند، اما اداره امور اسناد آنان را طی مراحل نمی‌کند. این امر نشان می‌دهد که برخورد اداره امور سیاسی است."

۸‌صبح نوشته که شاید برخی از بلندپایه‌گان حکومتی فکر می‌کنند که ترکیب قومی و سیاسی مد نظر آنان در امتحاناتی که از سوی کمیسیون اصلاحات اداری گرفته می‌شود، لحاظ نشده است. جالب این است که از یک طرف همه داد از اصلاح اداره می‌زنند، اما در عمل در این کشور سیاست‌های قومی کل روند اصلاحات و مدرن‌سازی اداره را متوقف می‌کند.

نویسنده سرمقاله ۸‌صبح نوشته که اگر رئیس‌جمهوری خودش در این موضوع دست دارد، بداند که اشتباه می‌کند. با انحصارگرایی و سیاست قومی هیچ زمامداری نتوانسته است این کشور را اداره کند. این کشور اگر برمبنای معیار دموکراتیک و مدرن اداره نشود، با معیارهای قومی و قبایلی، هرگز اداره نمی‌شود.

خلاهای امنیتی در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دیروز ۲۴ عضو ارتش در قول اردوی (سپاه) شاهین از سمت‌های‌شان برکنار شدند. اتهام اصلی آن‌ها کم‌کاری و غفلت‌ از وظیفه است، غفلتی که منجر به وقوع حمله‌ مرگبار به قول اردوی شاهین شد و جان دست‌کم ۱۳۵ تن را گرفت.

اطلاعات روز نوشته که اکنون این امیدواری به‌وجود آمده است که معمای حمله بر قول اردوی شاهین سرانجام حل شود و حکومت در این مورد به شهروندان توضیح بدهد.

+ ۲۴ افسر در ارتباط با حمله به سپاه ۲۰۹ شاهین برکنار شدند

+ حمله طالبان به پایگاهی نظامی در ولایت بلخ 'دست‌کم ۵۰ کشته یا زخمی' به جا گذاشت

+ وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش افغانستان استعفا دادند

اطلاعات روز پرسیده که چگونه طالبان توانستند به شفاخانه نظامی و قرارگاه قول اردوی شاهین راه یابند؟ پاسخ به این سوال از این جهت مهم است که خلاهای موجود در استراتژی امنیتی، تمهیدات پیشگیرانه و نحوه‌ رهبری نهادهای امنیتی را آشکار می‌کند.

اطلاعات روز به تنبیه افراد خاطی که مسبب این رویدادها شدند تاکید کرده و نوشته تاکنون نهادهای امنیتی به‌دلیل ضعف رهبری، عدم برخورد با خطاکاران و وجود فساد، به اندازه‌ کافی تضعیف شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، چنانچه این پرونده‌ها به سرانجام برسند، می‌توان امیدوار بود که رهبری حکومت وحدت ملی و نهادهای امنیتی قادر به پوشاندن خالی‌گاه و نقاط ضعف‌شان خواهند شد. در غیر آن، باید منتظر وقوع حوادث مشابه دیگر بود.

مطالب مرتبط