ملل متحد: از آغاز ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در افغانستان به دلیل ناامنی بیجا شده‌اند

بیجاشدگان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملل متحد: ۱۰۳,۲۲۹ نفر در افغانستان، از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون به دلیل ادامه ناامنی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند

دفتر هماهنگی امور بشر‌دوستانه سازمان ملل‌ (OCHA) اعلام کرده که از آغاز سال ۲۰۱۷ تا کنون شمار آوارگان داخلی در افغانستان، بیش ۱۰۰هزار نفر بوده است.

این آمار کاهش ۳۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، بیشتر این افراد به دلیل درگیری‎‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که در ۵ ماه اخیر برای بیش از ۱۴۸هزار نفر در ۳۱ ولایت و ۸۰ ولسوالی/شهرستان در افغانستان کمک‌های بشردوستانه رسیده است.

شمار بیجاشدگان از ۱ جنوری/ژانویه ۲۰۱۷ تا ۲۸ مه ۲۰۱۷ در افغانستان
نام بخش تعداد بیجاشدگان درصد مجموعی بیجاشدگان
شمال و شمال‎شرق ۴۲۹۵۰ ۴۲
جنوب ۳۱۹۰۲ ۳۱
غرب ۹۷۵۰ ۹
شرق ۱۲۵۸۶ ۱۲
مرکز ۶۰۴۳ ۶

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در افغانستان ماه گذشته گزارش داد که در سه ماه گذشته، ۵۵ هزار نفر به دلیل ناامنی مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

به گفته این نهاد، ادامه ناامنی در ولایت‌های بدخشان، ارزگان، هلمند و برخی ولایت‌‎های شرقی به شمار بیجاشدگان داخلی افزوده است.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار نیز اخیرا اعلام کرد که شمار افرادی که در سال ۲۰۱۶ میلادی خانه‌های خود را ترک کرده و آواره شده‌اند، بیش از ۶۶۰ هزار نفر بوده‌ است.

در گزارش سیگار آمده که میزان افراد بیجاشده داخلی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی، ۴۰ درصد افزایش یافت. شمار آورگان داخلی در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۵۰۰ هزار نفر اعلام شده بود.

مطالب مرتبط: