'از هر ده خبرنگار افغان ۹ نفر در دسترسی به اطلاعات مشکل دارند'

نی
Image caption مجیب خلوتگر می‌گوید خبرنگاران در هنگام تهیه گزارش‌های تحقیقی تهدید می‌شوند

نظرسنجی تازه دفتر نی، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان نشان می‌دهد که از هر ده خبرنگار در این کشور ۹ نفر در جریان دسترسی به اطلاعات با مشکلات رو به رو می‌شوند.

مجیب خلوتگر، رئیس دفتر نی به بی‌بی‌سی گفت در این نظرسنجی با ۲۰۰ خبرنگار در سیزده ولایت افغانستان گفت‌وگو شده است.

او افزود که به اساس این نظرسنجی، خبرنگاران در هنگام تهیه گزارش‌های تحقیقی تهدید می‌شوند و این تهدیدات در گزارشاتی با موضوع فساد اداری، جدی‌تر می‌شود.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در صفحه فیسبوک خود در واکنش به این نظرسنجی نوشته که این نظرسنجی مغایر با نظرسنجی‌های بین‌المللی است.

او می‌گوید اگر یک نظرسنجی با معیارهای معیاری انجام شود، میزان دسترسی واقعی خبرنگاران به معلومات به شکل درست بازتاب خواهد یافت.

مطالب بیشتر:

+ ایران، تاجیکستان و افغانستان در رده‌های پایین جدول جهانی آزادی رسانه‌ها

+ بررسی تازه: دسترسی به اطلاعات در ولایات افغانستان محدود شده است

+ مجلس افغانستان قانون حق دسترسی به اطلاعات را تصویب کرد

آقای مرتضوی افزوده: "در این شکی نیست که فرهنگ دسترسی به معلومات نهادینه نشده است اما گام‌های قوی به منظور حمایت از فعالیت آزاد رسانه‌ها و دسترسی به معلومات برداشته شده است."

او به نافذ بودن قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به معلومات اشاره کرده و نوشته که حکم صریح رئیس جمهوری به منظور تسهیل در ارائه معلومات نیز در این کشور اجرا می‌شود.

به گفته وی، شماری از اداره‌های حکومتی اقدام به ایجاد بانک معلوماتی کرده و برخی دیگر اقدام خواهند کرد.

حق نشر عکس RSF.ORG
Image caption نقشه آزادی رسانه‌ای جهان؛ ایران، تاجیکستان و افغانستان در رده‌های پائین جدول جهانی آزادی رسانه‌ای قرار گرفته‌اند

اما رئیس دفتر نی می‌گوید حکومت بخش‌های دسترسی به اطلاعات را با کنفرانس‌های مطبوعاتی ادارات دولتی مغالطه کرده است.

وی تاکید دارد که حکومت باید آگاهی دهی لازم را انجام داده و راهکارهایی را برای دسترسی به اطلاعات چون ایجاد شعبه اطلاع‌رسانی در نهادهای دولتی، عملا روی دست گیرد.

رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران به خصوص در عرصه دسترسی به اطلاعات، از دیگر پیشنهادات دفتر نی به حکومت برای بهبود وضعیت است.

مطالب بیشتر:

+ ۹۴ درصد خبرنگاران افغان از سانسور در شبکه‌های اجتماعی شاکی‌اند

+ ' ۲۰۱۶ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغان بوده است'

اخیرا یک بررسی دیگر از سوی "باشگاه مطبوعاتی کابل" نیز انجام شده بود که نشان می‌داد دسترسی به اطلاعات در افغانستان محدود شده است.

این بررسی می‌گفت که ادارات ولایتی افغانستان با خبرنگاران برخورد "نامناسب" دارند و در زمان مناسب، اطلاعات را با آنها شریک نمی‌سازند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط