شهروند ایرانی که از طریق تلگرام به 'داعش پیوسته بود' در افغانستان دستگیر شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
یک ایرانی در میان شش عضو بازداشت شده داعش در افغانستان

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کردند که شش عضو گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) را بازداشت کرده که یک ایرانی و سه پاکستانی در میان آنان است.

دفتر مطبوعاتی والی ولایت ننگرهار در صفحه رسمی خود ویدئویی را همرسانی کرده که در آن، یکی از بازداشت شدگان می‌گوید تبعه ایران است.

در این نوار تصویری فرد بازداشت شده می‌گوید که از اهالی استان آذربایجان غربی است و از طریق شبکه اجتماعی تلگرام به گروه موسوم به دولت اسلامی ( داعش) پیوسته است.

این فرد اعتراف می‌کند که از ولایت نیمروز افغانستان به شهر کابل آمده و بعد از دو شب اقامت در کابل، عازم ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار شده بود.

او می‌گوید که شمار دیگری از اتباع ایرانی درافغانستان عضو داعش هستند اما او تعداد دقیق آنان را نمی‌داند.

نوار تصویری این فرد تحت عنوان "اعتراف" او منتشر شده اما مقامات محلی مشخص نکرده‌اند که این اعتراف تحت چه شرایطی گرفته شده است.

هفته گذشته مقام‌های محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان هم اعلام کردند که یک ایرانی را به جرم جاسوسی برای مخالفان دولت افغانستان بازداشت کرده‌اند.

تلگرام در ایران

تلگرام از شبکه‌های اجتماعی بسیار رایج در ایران است و می‌گوید که حداقل ۲۰ میلیون کاربر در این کشور دارد.

در ایران برخی شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک فیلتر هستند و فعالیت پیام‌رسان‌هایی مانند وایبر و تانگو نیز محدود شده‌ است.

شبکه تلگرام در بیانیه‌ای هفت روز پیش (۲۳ مه) اعلام کرد که مثل دیگر شبکه‌های اجتماعی، تدابیری را برای برخورد با استفاده "تروریست‌ها" از این شبکه روی دست گرفته است.

در این بیاینه آمده است که با این وجود هنوز کانال‌های عمومی "تروریست‌ها" در مواردی در تلگرام دیده می‌شوند اما به گفته تلگرام این کانال‌ها فورا گزارش می‌شوند و پیش از فعالیت مسدود می‌شوند.

تلگرام در این بیانیه از استفاده‌کنندگان این شبکه خواسته که اگر با کانال‌های مشکوک به تروریسم برمی‌خورند، آنرا گزارش کنند.

مطالب مرتبط