انتقاد حکمتیار از معترضان: نباید از دیوارهای ارگ بالا می‌رفتند

گلبدین حکمتیار حق نشر عکس Reuters
Image caption گلبدین حکمتیار: حکومت وحدت ملی را به عنوان یک حقیقت تلخ می پذیرم و از آن حمایت می‌کنم

به دنبال کشمکش بین دولت و معترضان، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان از راهپیمایان انتقاد کرده و گفته است که راه تغییر نظام و اصلاحات باید از مسیر دموکراتیک بگذرد.

آقای حکمتیار که در نخستین نشست خبری بعد از بازگشت به کابل سخن می‌گفت افزود که معترضان "نباید سعی می‌کردند از دیوارهای ارگ ریاست جمهوری بالا می‌رفتند" و مطالبات خود را باید از راه‌های قانونی دنبال می‌کردند.

او تصریح کرد: "من به هیچ کسی اجازه نمی‌دهم که این نظام را براندازد و نه با چنین کسانی موافقم. آنانی که در تلاش تغییر این نظام‌ هستند، باید فکر کنند که جایگزینش چیست؟ آیا آنها قادرند که کشور و حتی یک پاسگاه امنیتی را اداره کنند؟"

معترضان به دنبال بمبگذاری چهارشنبه هفته پیش در چهارراه زنبق که ۱۵۰ کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی برجا گذاشت، جمعه پیش به خیابان‌ها ریختند. دراین تظاهرات دست‌کم شش معترض کشته شدند و بعد در مراسم خاکسپاری یکی از آنها سه انفجار انتحاری صورت گرفت که جان دست کم ۷ نفر دیگر را نیز گرفت. سازمان عفو بین‌الملل خواسته است که عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند.

راهپیمایان که جنبشی را تحت نام 'رستاخیز تغییر' راه انداخته‌اند، در نقاط مختلف شهر کابل خیمه زده‌اند و تاکید دارند که تا تحقق مطالبات‌شان خیابان‌های کابل را ترک نخواهند کرد. آنها خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها تظاهرکننده روز جمعه گذشته در پی حمله مرگبار روز چهارشنبه کابل که در حدود ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۵۰۰ نفر زخمی شدند، در کابل دست به راهپیمایی زدند که به خشونت کشیده شد و ۶ نفر از راهپیمایان در تیراندازی پلیس کشته شدند.

"کسی نمی‌تواند با زور قدرت را بگیرد"

آقای حکمتیار در انتقاد از معترضان گفت: "هیچ کسی نمی‌تواند به زور قدرت را بگیرد. هر افغان حق دارد خواسته‌هایی داشته باشد، اما نباید جاده‌ها را ببندند".

حزب اسلامی حکمتیار سومین گروه سیاسی است که امروز از موضع دولت افغانستان در قبال تحولات اخیر پشتیبانی می‌کند. احزاب حق و عدالت و پیوند ملی نیز امروز نشست خبری گذاشتند و از دولت وحدت ملی پشتیبانی کردند.

رویارویی دولت و معترضان به کوتاهی دولت در تأمین امنیت که مورد حمایت جمعیت اسلامی افغانستان است، وارد هفتمین روز خود می‌شود.

در مراسم به خاک‌سپاری سالم ایزدیار، یکی از پنج نفر کشته‌شده در تظاهرات روز شنبه در کابل، برخی از سران حزب جمعیت حضور داشتند و دقایقی پس از انفجارها اعلام شد که به رئیس اجرایی و وزیر خارجه آسیبی نرسیده است.


هارون نجفیزاده، بی‌بی‌سی

آقاى حكمتيار امروز تلاش‌هاى اشرف غنى براى بازگرداندن او به زندگى عادى در كابل را تا حدى تلافى كرد. او در روز سختى كه بخش‌هاى عمده جريان‌هاى سياسى از ارگ فاصله گرفته و عليه اشرف غنى شمشير كشيده‌اند، كنار دولت ايستاد.

رهبر حزب اسلامى كه ميان هوادارانش عمدتا در روستاها پايگاه اجتماعى دارد، آنرا پاى مشروعيت حكومت وحدت ملى ريخت و حتى تا اينجا بسنده نكرد و گفت در انتخابات ٢٠١٩ حتى اگر صد در صد مطمئن شود برنده است نه او و نه كسى ديگر از حزبش نامزد نخواهد شد و كنار نامزد ديگر خواهد ايستاد.

به نظر ميرسد منظور او نامزد تكنوكرات مورد پذيرش جامعه جهانى است. بنابر اين، در اين شرايط ایستادگی تمام قد گلبدین حکمتیار با دولت وحدت ملی در كنار پشتيبانى جامعه جهانى، اشرف غنی را در موقعیت نیرومندی برای مذاکره با فعالان سیاسی و جمعیت اسلامی قرار ميدهد تا به این رویارویی چندروزه نقطه پایان بگذارد.


حالا دولت افغانستان از معترضان خواسته که به تحصن شان پایان دهند، اما آنها خواهان برکناری مقام‌های ارشد امنیتی هستند و گفته‌اند تا زمانی که خواسته‌های شان برآورده نشود، چادرها را جمع نمی‌کنند.

نیروهای امنیتی هم دیشب بیست و چهار ساعت به معترضان وقت داد تا از تحصن دست بکشند و بگذارند زندگی در کابل به روال عادی برگردد، اما تاکنون هیچ تغییری نیامده است.

این اعتراضات که از سوی فعالان سیاسی راه اندازی شد مورد تأیید حزب جمعیت اسلامی قرار گرفته و چهره های عمده حزب جمعیت مانند صلاح الدین ربانی، عطا محمد نور و اسماعیل خان نیز با پشتیبانی از خواسته‌های مردم خواهان تغییرات در نهادهای دولتی افغانستان شدند.

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر امور خارجه افغانستان، چند روز پیش در یک نشست خبری خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و سران نهادهای امنیتی افغانستان شد. او گفت افزایش ناامنی در افغانستان نشان‌دهنده ضعف و به وجود آمدن پرسش‌های جدی درباره اراده رهبری نهادهای امنیتی در امر مبارزه با تروریسم است.

حق نشر عکس FB/Salaudinrabani
Image caption رئیس حزب جمعیت: وقتی به ترورهای زنجیره‌ای در سال‌های گذشته و همچنین به انفجارهای انتحاری در مراسم به خاکسپاری در کابل نگاه کنیم می‌توان نتیجه گرفت که موج دوم ترور رهبران جمعیت آغاز شده است

"حزب اسلامی در انتخابات ۲۰۱۹ از خود نامزدی نخواهد داشت"

گلبدین حکمتیار با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ میلادی گفت حزب اسلامی در انتخابات پارلمانی شرکت می‌کند و نامزدهای خود را در این انتخابات دارد اما در مورد انتخابات ریاست جمهوری تاکنون تصمیم نگرفته، اما ترجیح می‌دهد از یک فرد "مناسب" حمایت کند.

آقای حکمتیار همچنین خواستار اصلاحات در نظام انتخاباتی بوده تا زمینه برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی و ریاست جمهوری فراهم شود.

او تصریح کرد که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری نباید بصورت جداگانه و در زمان‌های متفاوت برگزار شود بلکه باید در یک روز با یک مصرف برگزار شود.

رهبر حزب اسلامی از کارکردهای گذشته کمیسیون‌های انتخاباتی انتقاد کرد و گفت که در نتیجه انتخابات‌های گذشته، پارلمان به وجود آمده بیشتر به یک "مارکت تجارتی" می‌ماند.

موضوعات مرتبط