سه سرباز آمریکایی در حمله خودی در افغانستان کشته شدند

نقشه ننگرهار

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تایید کردند که بر اثر تیراندازی یک کماندوی ارتش افغانستان سه سرباز آمریکایی کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه حوالی ساعت ۱:۳۰ عصر دیروز، یکشنبه ۲۰ ثور/ خرداد در ولسوالی اچین این ولایت اتفاق افتاده است.

او افزود که براساس گزارش اولیه این کماندوی افغان که از ولسوالی قندوز در شمال شرق افغانستان بود و بعد از یک مشاجره لفظی با سربازان آمریکایی به آنان تیراندازی کرده است.

به گفته آقای خوگیانی این سربازارتش نیز در تیراندازی متقابل کشته شده‌ است.

قبل از این نیز نیروهای افغان بارها به همکاران بین‌المللی خود تیراندازی کرده‌اند ولی حمله یک کماندوی ارتش به سربازان بین‌المللی در افغانستان به گفته مسئولین کم‌سابقه است.

مقامات افغان گفته‌اند که درباره این حادثه تحقیق می‌کند.

سربازان کشته شده از نیروهای ویژه آمریکا بودند که در کنار سربازان ارتش افغانستان با نیروهای شورشی و بخصوص گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگیدند.

پنتاگون با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده که سرباز زخمی شده در حال درمان است. پنتاگون اطلاعات بیشتر در زمینه این حمله نداده‌ است.

حملات خودی از سال ۲۰۱۲ در میان نیروهای افغان افزایش یافت و باعث نگرانی زیادی در میان مقام‌های دولت افغانستان شد.

این نوع حملات دامن نیروهای بین‌المللی را هم گرفت و شماری از نظامیان خارجی به دست افراد در لباس نیروهای افغان به قتل رسیدند. این نوع قتل‌ها به حملات "سبز علیه آبی" معروف است چون در بسیاری از موارد نفوذی‌های طالبان با استفاده از پوشش نیروهای افغان به چنین عملیاتی مبادرت می‌کنند.

رنگ سبز به کلاه سبز سربازان ارتش افغانستان و آبی به کلاه آبی نیروهای بین‌المللی اشاره دارد.

به دنبال افزایش تلفات حملات خودی، دولت افغانستان تدابیر سختگیرانه‌ای را برای جلوگیری از نفوذ شورشیان در میان نیروهای امنیتی به اجرا گذاشت.