فرمانده گارنیزیون و فرمانده پلیس کابل تعلیق شدند

ژنرال گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل و ژنرال حسن شاه فروغ، فرمانده امنیتی کابل
Image caption ژنرال گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل (راست) و ژنرال حسن شاه فروغ، فرمانده پلیس کابل

وظیفه ژنرال گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل و ژنرال حسن شاه فروغ، فرمانده پلیس کابل در ارتباط با رویدادهای خونین اخیر در پایتخت افغانستان به تعلیق درآمده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان امروز یکشنبه ۲۱ جوزا/خرداد در یک نشست خبری گفت که این اقدام پس از بررسی ابتدایی این نهاد به منظور تأمین هر چه بیشتر عدالت انجام شده است.

ارگ ریاست جمهوری بلافاصله از اقدام دادستانی کل مبنی بر تعلیق وظیفه فرمانده گارنیزیون کابل و فرمانده پلیس کابل استقبال کرد.

در خبرنامه ریاست جمهوری همچنین آمده است که حکومت در یک هفته گذشته با اعضای شورای ملی در تماس بوده و پیرامون خواست‌های مردم در خصوص رویدادهای اخیر کابل مشورت نموده است، که آنان نیز بر این خواست تأکید داشتند.

دو روز پس از حمله انتحارى چهارشنبه گذشته که دست‌کم ١۵٠ کشته و صدها مجروح بر جاى گذاشت، تجمعی به منظور اعتراض به کوتاهی دولت در تأمین امنیت این شهر تشکیل شد، اما به خشونت گرایید و ۶ نفر در نتیجه شلیک پلیس به سوی تظاهرکنندگان کشته و بیش از ده نفر زخمی شدند. سازمان عفو بین‌الملل خواسته است که عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند.

راهپیمایان که جنبشی را تحت نام 'رستاخیز تغییر' راه انداخته‌اند، در نقاط مختلف شهر کابل خیمه زده‌اند و تأکید دارند که تا تحقق مطالباتشان خیابان‌های کابل را ترک نخواهند کرد. گفته می‌شود که برپایی خیمه‌های تحصن در چند نطقه اصلی و کلیدی شهر تردد شهروندان را مختل و باعث سنگین شدن ترافیک در سطح شهر شده‌ است.

معترضان خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان هستند.

دادستانی کل افغانستان گفته که تحقیقات در مورد انفجار خونین کابل جریان دارد و احتمالا وظایف مسئولان دیگر امنیتی نیز تعلیق شوند.

وزرات کشور/داخله افغانستان پیش‌تر در رابطه با انفجار خونین کابل ۴ تن از مسئولان امنیتی حوزه دهم کابل را از سمتهایشان تعلیق کرده بود.