سربازی در هرات به دلیل 'تمایل همسرش به گرفتن طلاق خودسوزی کرد'

خودسوزی زنان در ولایت هرات زیاد گزارش شده ولی خودسوزی مردان آن هم در یک مکان عمومی در این ولایت بی‌پیشینه بوده ‌است حق نشر عکس Getty Images
Image caption خودسوزی زنان در ولایت هرات زیاد گزارش شده ولی خودسوزی مردان آن هم در یک مکان عمومی در این ولایت بی‌پیشینه بوده ‌است

منابع بیمارستانی در شهر هرات تأیید کرده‌اند که یک سرباز ارتش ملی افغانستان به دلیل آنچه که 'خشونت خانوادگی و تمایل همسرش به گرفتن طلاق ' عنوان شده، اقدام به خودسوزی کرده است.

به گفته محمد رفیق شیرزی، سخنگوی شفاخانه حوزه‌ای ولایت هرات، این سرباز ارتش در نزدیکی فرماندهی پلیس شهر هرات بر سرش مواد نفتی پاشیده و خود را آتش زده است.

بعد از این حادثه سربازان پلیس به کمک او شتافتند ولی این سرباز به شدت دچار سوختگی شده بود.

آقای شیرزی گفت که میزان سوختگی این سرباز ۹۰ درصد است و اکنون به بیمارستان مخصوص سوختگی در شهر هرات برای درمان منتقل شده است.

به گفته منابع محلی این سرباز ارتش ۳۲ سال دارد و از ولایت سرپل در شمال افغانستان است.

گفته می‌شود که علت اقدام او به خودسوزی خشونت خانوادگی و تمایل زنش به گرفتن طلاق از این سرباز بوده است.

به گفته محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان، خودسوزی زنان در ولایت هرات زیاد گزارش شده ولی خودسوزی مردان آن هم در یک مکان عمومی در این ولایت بی‌پیشینه بوده ‌است.

او می‌گوید که قبل از این خودسوزی مردان در خانه‌ها و یا روستاها گزارش شده بود ولی تاکنون کسی اقدام به خودسوزی در مکان‌های عمومی و در مرکز شهر نکرده بودند.

به گفته او مشخص نیست که هدف از انتخاب این محل برای خودسوزی توسط این سرباز تصادفی بوده و یا می‌خواسته که توجه عمومی را به مشکلش جلب کند.

هرات یکی از شهرهای است که میزان خودکشی در این شهر به شدت بالااست.

چندی قبل داکتر عزیزالرحمان جامی، مسئول بخش عاجل شفاخانه هرات به بی‌بی‌سی گفته بود که در یک سال (۱۳۹۵) حدود یک هزار نفر در هرات با خوردن مواد سمی و خطرناک اقدام به خودکشی کرده‌اند. از این تعداد، حدود ۳۰ نفر جان باخته و بقیه نجات داده شده‌اند.

موضوعات مرتبط