شبکه حقانی دست داشتن در حملات مرگبار کابل و هرات را رد کرد

گروه طالبان حق نشر عکس AFP
Image caption گروه طالبان

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و معاون هبت‌الله رهبر طالبان دست داشتن در حملات انتحاری اخیر در کابل و هرات را رد کرده است.

یکی از سایت‌های وابسته به گروه طالبان نوار صوتی سراج‌الدین حقانی را انتشار کرده که او می‌گوید در حملات انتحاری اخیر در منطقه وزیر اکبرخان کابل، در یک مراسم به خاکسپاری در کابل و در مسجد هرات که بر اثر آن غیرنظامیان کشته و زخمی شدند، دست نداشته است.

او ضمن محکوم کردن حملات مذکور تأکید کرد شبکه حقانی در عملیات‌هایی دخیل نخواهد بود که براثر آن غیرنظامیان بی‌گناه افغان آسیب ببینند.

این در حالی است که ریاست امنیت ملی افغانستان ساعاتی پس از حمله مرگبار روز چهارشنبه ۱۰ جوزا/خرداد اعلام کرد که این حمله از سوی شبکه حقانی در پاکستان طرح‌ریزی شده بود.

در روزهای اخیر کابل پایتخت افغانستان شاهد چندین رویداد مرگبار بود. در این رویدادها بیش از ۱۶۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله خونین روز چهارشنبه کابل

روز چهارشنبه ۱۰ جوزا/خرداد انفجار بزرگی در کابل ده‌ها نفر را کشت و صد‌ها نفر را زخمی کرد. آمار کشته‌های این رویداد اخیرا از سوی رئیس‌جمهوری غنی ۱۵۰ نفر اعلام شد.

سه روز بعد از آن، در مراسم به خاکسپاری یک معترضی که توسط شلیک پلیس کشته شده بود و در آن رئیس اجرایی، وزیر خارجه افغانستان و برخی از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی نیز حضور داشتند، ۳ انفجار پی‌هم رخ داد که در نتیجه آن ۷ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

گرچه امنیت ملی افغانستان رسما از گروه خاصی به عنوان عامل این ۳ انفجار نام نبرده، اما رئیس شبکه حقانی می‌گوید: "فرصت‌های به وجود آمده که افراد عالی‌رتبه نظام دست‌نشانده [دولت اسلامی افغانستان] در بین مردم در مساجد در روستاها حاضر شده‌اند در حالیکه برای ما بسیار به آسانی مقدور بود تا به هدف خود دست یابیم ولی باز ما اجتناب کرده‌ایم".

سراج‌الدین حقانی تأکید کرد که "نظام دست‌نشانده با بی‌شرمی راه دیگری ندارد جز اینکه هر چه باشد آن را به طرف مقابل خود نسبت دهد و باعث فاصله با ملت شود".

هفته گذشته، انفجاری در مقابل دروازه شمالی مسجد جامع هرات دست کم جان ۷ نفر را گرفت و ۱۶ نفر را هم زخمی کرده است.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.