آمریکا 'رویکردی منطقه‌ای' نسبت به افغانستان در پیش می‌گیرد

وزیر دفاع آمریکا حق نشر عکس AFP/Getty Images

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که "به زودی" گزینه‌های مختلفی را برای رسیدگی به شرایط افغانستان به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور ارایه خواهد کرد. او افزوده است که راهبرد جدید رویکردی منطقه‌ای خواهد داشت.

وزیر دفاع آمریکا بدون این که جزئیات بیشتری ارایه کند، به کنگره این کشور گفت که آمریکا باید نسبت به افغانستان روش‌های متفاوتی پیش بگیرد.

رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که اداره ترامپ در نظر دارد عملیات نظامی‌ این کشور در افغانستان را افزایش دهد که عکس سیاستی است که اداره اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، نسبت به افغانستان در پیش گرفته بود.

اوضاع امنیتی در افغانستان که مقام‌های امنیتی آمریکا آنرا یک "بن‌بست" خوانده‌اند، در چند ماه اخیر بدتر شده است.

دو هفته پیش، انفجار یک تانکر‌بمب‌گذاری شده در کابل، پایتخت افغانستان دست کم ۱۵۰ نفر را کشت و صدها نفر دیگر را زخمی کرد.

آقای ماتیس با اشاره به پیشنهاد ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان گفت که نیروهای جدید بیشتر در زمینه آموزش، مشورت‌دهی و همکاری با نیروهای افغان فعالیت خواهند کرد.

ژنرال نیکلسون، در ماه فبوری/فوریه سال جاری به کنگره آمریکا گفت که برای خروج از "بن‌بست" کنونی در جنگ افغانستان، به اعزام نیروی بیشتری نیاز است.

چند هفته پیش گزارش شده بود که برخی مقام‌های آمریکایی خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در افغانستان شده‌اند.

پیش از این وزیر دفاع آمریکا در سفری که به کابل داشت تأکید کرده بود که کشورش "شانه‌به‌شانه" در کنار افغان‌ها می‌ایستد.

وزیر دفاع آمریکا شورشیان مسلح در افغانستان را "دشمن وحشی" خوانده و گفته بود کارهایی که آنها می‌کنند، دلیل واضحی بر این است که آمریکا باید برای شکست آنان همکاری کند.

مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که فقط ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است وحضور شورشیان مخالف دولت در سایر مناطق مانع از اعمال کامل حاکمیت دولت بر تمامی خاک و جمعیت این کشور شده است.

در حال حاضر ۸۴۰۰ نیروی آمریکایی و ۵ هزار نظامی از دیگر کشورهای عضو ناتو در افغانستان مستقر هستند. آنان در چارچوب ماموریت حمایت قاطع مشغول حمایت، آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند.