دبیرکل سازمان ملل در کابل: صلح در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو ممکن است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد حق نشر عکس UNAMA
Image caption سفر امروز، نخستین دیدار دبیرکل سازمان ملل متحد از کابل است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که صبح امروز وارد کابل شد، در یک نشست خبری گفت که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و تأمین صلح تنها از طریق گفت‌وگوی دولت و مخالفان امکان‌پذیر است.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: "افغانستان تنها از سوی شورشیان داخلی رنج نبرده بلکه حضور تعداد زیادی از گروه‌های تروریستی که از ملیت‌های مختلف هستند، سبب رنجش این کشور شده است."

او همچنین ابراز امیدواری کرد که طرح اصلاح مبارزه با تروریسم، در نشست عمومی سازمان ملل که قرار است هفته آینده برگزار شود به تصویب برسد.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده است که هدف از سفر آقای گوترش به افغانستان "ابراز همبستگی با مردم افغانستان برای دست یافتن به صلح، ثبات و توسعه" است.

این نخستین سفر دبیرکل جدید سازمان ملل به کابل، در زمانی انجام می‌شود که خشونت‌ها در این شهر در دو هفته گذشته جان دست کم ۱۷۰ نفر را گرفته و حدود ۵۰۰ نفر دیگر را زخمی کرده است.

سفر دبیرکل سازمان ملل به کابل در حالی صورت گرفته که جمعی از منتقدان دولت، از دو هفته پیش خیمه‌هایی را در شهر کابل بر پا کرده‌ و خواهان برکناری مقامات امنیتی افغانستان شده اند.

بسیاری از این منتقدان از جمله کسانی هستند که تظاهرات‌شان علیه آنچه "بی‌کفایتی دولت در تامین امنیت" می‌خواندند، در ماه ثور (اردیبهشت) گذشته به خشونت کشیده شده بود.