وزیر دفاع آمریکا: اشتباهات گذشته را در افغانستان تکرار نمی‌کنیم

دیدار وزیر دفاع آمریکا از مقر ماموریت "حمایت قاطع" ناتو در کابل حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیدار وزیر دفاع آمریکا از مقر ماموریت "حمایت قاطع" ناتو در کابل

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که اخیرا اختیارات لازم برای تعیین تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان را از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دریافت کرده، گفته است که دولت ترامپ "اشتباهات گذشته" را در افغانستان تکرار نخواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا تأکید کرد که آمریکا اجازه نخواهد داد که افغانستان دوباره به "پناهگاه‌های امن تروریست‌ها تبدیل شده، امنیت ملی آمریکا و متحدانش را تهدید کند."

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا عصر سه‌شنبه اختیار تصمیم‌گیری در مورد شمار نیروهای لازم در افغانستان را به وزارت دفاع سپرد.

گرچه پنتاگون هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است اما برخی خبرگزاری‌ها گزارش کردند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مایل است سه تا پنج هزار سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به این کشور اعزام کند.

آقای ماتیس اخیرا به کنگره این کشور گفت "آمریکا در حال حاضر در وضعیت پیروزی در جنگ با طالبان نیست، اما این وضع به زودی تغییر می‌کند." وزیر دفاع آمریکا گفت تا یک ماه دیگر استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان را به کنگره ارائه می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images

آقای ماتیس که در برابر کمیته نیروهای مسلح سنا صحبت می‌کرد گفت از نظر او در حال حاضر طالبان "در حال قدرت گرفتن" در افغانستان است.

وقتی که جان مک کین سناتور بانفوذ جمهوری خواه به آقای ماتیس گفت آمریکا باید فورا استراتژی خود را تغییر دهد و نیروهای بیشتری را برای تغییر وضعیت به افغانستان اعزام کند، ژنرال ماتیس گفت دولت نیاز به این فوریت را حس می‌کند.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر مشغول آموزش نظامیان افغان و عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

انتظار می‌رود در استراتژی جدید پنتاگون در افغانستان با افزایش نیروهای نظامی آمریکا در این کشور موافقت شود.