معاون رئیس جمهوری افغانستان: جمع آوری درآمد شهرداری‌ها الکترونیک شود

سرور دانش حق نشر عکس Arg

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید باید سیستم جمع آوری درآمد شهرداری‌ها در افغانستان الکترونیک شود.

او امروز پنجشنبه ۲۵ جوزا/خرداد در مراسم امضای ۱۶ قرارداد شهرداری کابل گفت تمام شهرداری‌ها در دنیا بودجه مورد نیاز را از درآمدهای خود به دست می‌آورند.

آقای دانش افزود: "مردم افغانستان و شهریان کابل در سالیان متمادی رنج بیشماری را متحمل شدند. رنج جنگ، مهاجرت، تروریسم و حملات تروریستی اما سخت تر از آنها محرومیت و مشکلاتی است که از عدم برخورداری از خدمات شهری متحمل می‌شوند.. بسیاری از مردم در شهرها در حالت و وضعیت بدتر از روستاها هستند."

او گفت که مهمترین دلیل این نارسایی‌ها نبود و کمبود بودجه و امکانات در شهرداری‌هاست که می‌توان آن را با الکترونیک سازی جمع آوری عواید حل ساخت که منجر به مبارزه با فساد اداری و افزایش درآمدهای شهرداری خواهد شد.

معاون ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید با توجه به وسعت شهر و ازدیاد روز افزون نفوس در کابل، هر گاهی عواید به گونه درست جمع آوری شود مهمترین مشکلات شهری آن حل خواهد شد.

به گفته وی، به اساس آمار رسمی احصائیه مرکزی افغانستان نفوس شهر کابل ۴.۶ میلیون نفر و به اساس آمار غیر رسمی حدود ۶ میلیون نفر می‌باشد.

حق نشر عکس Getty Images

عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل نیز گفت آنها اصلاحاتی را برای افزایش عواید شهرداری روی دست گرفتند؛ به گونه مثال درآمد دروازه‌های شهر از روزی ۲۰۰ هزار افغانی به سه میلیون افغانی افزایش یافته است.

وی گفت که آنها می‌کوشند چشمه‌های عایداتی جدیدی را پیدا کنند و اصلاحات را در بخش‌های مختلف این اداره عملی سازند.

در مراسم امروزی معاون دوم ریاست جمهوری برای بهبود وضعیت فعلی در شهر کابل، بازنگری در تشکیل شهرداری، اصلاحات در ادارات شهرداری و مبارزه با بروکراسی، مبارزه با فساد اداری، تفکیک وظایف، بازنگری قوانین و لوایح شهرداری‌ها را به شهرداری کابل پیشنهاد کرد.

او افزود که به اساس قانون اساسی افغانستان، شهردارها باید از طریق انتخابات تعیین شوند. وی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست برای برگزاری انتخابات شهرداری‌ها اقدامات لازم را انجام بدهند.

آقای دانش اظهار امیدواری کرد که در یک تا دو سال آینده همزمان با انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، دست‌کم انتخابات شهرداری‌ها در شهرهای بزرگ برگزار شود.

امضای ۱۶ قرارداد با شهرداری

شهرداری کابل امروز قرارداد ۱۶ پروژه را امضا کرد.

آقای حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل می‌گوید این پروژه‌ها شامل احداث و بازسازی ۳۷۵ کیلومتر جاده در شهر کابل می‌باشد که کار عملی شماری از آنها آغاز شده است.

او همچنین افزود که امروز کار احداث نخستن خط بس‌های سریع السیر شهری در مسیر منطقه برکی تا سرای شمالی شهر کابل آغاز می‌شود که تا یک سال بعد بهره برداری خواهد شد.

او گفت که آنها پلان دارند تا سه سال آینده ۱۱۱ کیلومتر خط بس‌های سریع السیر شهری را در کابل احداث کنند.

وی از برنامه برای ایجاد سیستم مدیریت ترافیک در کابل، زیباسازی جاده‌ها، احداث شش پارک، آغاز پروژه آدرس یابی در کابل و خصوصی سازی پاکسازی شهر کابل به عنوان برنامه‌های این اداره در سال جاری یاد کرد.