گزارش‌ خبرگزاری فرانسه در مورد 'بچه‌بازی' در افغانستان جایزه گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption پدیده دیرینه "بچه‌بازی" یکی از بدترین تخلفات حقوق بشری در افغانستان است که عاملان آن معمولا زورمندان و فرماندهان محلی هستند

دفتر خبرگزاری فرانسه در کابل برای گزارش‌"افشاگرانه" در مورد پدیده "بچه‌بازی" در افغانستان برنده یک جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در آسیا شده است.

انوچ چوپرا، مسئول این دفتر و گروه روزنامه‌نگاران، عکاسان و فیلم‌برداران این خبرگزاری در کابل جایزه "بهترین گزارش‌دهی حقوق بشر" انجمن ناشران آسیا (سوپا) را برای گزارش اختصاصی در مورد اینکه طالبان چگونه از "بچه‌بازی" برای نفوذ در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان استفاده می‌کنند، بدست آوردند.

این جایزه دیروز در هنگ‌کنگ اعلام شد و داوران این جایزه از آنچه "کار تحقیقاتی عالی در یکی از دشوارترین مناطق جهان برای گزارش‌ از سواستفاده‌های تکان‌دهنده" خواندند، ستایش کردند.

خبرگزاری فرانسه سال گذشته در یک رشته گزارش به پدیده "بچه‌بازی" در افغانستان پرداخت و اینکه شورشیان طالبان چگونه از این پدیده برای انجام "حملات خودی" در میان نیروهای امنیتی افغانستان استفاده می‌کنند.

گروه طالبان این گزارش خبرگزاری فرانسه را رد کرده است.

برندگان دیگر جوایز سوپا عبارتند از واشنگتن‌پست برای سلسله گزارش‌هایش در مورد خشونت و بی‌عدالتی علیه زنان در هند و روزنامه فایننشال تایمز برای گزارشی در مورد نئومائوئیسم در چین.

فیلیپ ماسونیت، رئیس منطقه‌ای خبرگزاری فرانسه برای آسیا-اقیانوسیه گفت: "خبرگزاری فرانسه خرسند است که کار دفتر کابل این خبرگزاری که مثل دیگر رسانه‌ها در افغانستان در شرایط بسیار دشوار کار می‌کنند، مورد تقدیر قرار گرفته است."

او افزود که "گزارش‌دهی در این زمینه بدون شجاعت قربانیان، خانواده‌های آنها و مقاماتی که صحبت کردند و داستان‌های خود را در میان گذاشتند، ناممکن بود."

پدیده دیرینه "بچه‌بازی" یکی از بدترین تخلفات حقوق بشری در افغانستان است که عاملان آن که معمولا زورمندان و فرماندهان محلی هستند. آنها پسران خردسال را مورد آزار و سواستفاده جنسی قرار می‌دهند، لباس زنانه به تن آنها می‌کنند و آنها را می‌رقصانند.

گزارش تحقیقاتی خبرگزاری فرانسه در این مورد سال پیش با جزییات به این موضوع پرداخته بود که چگونه شورشیان طالبان از پسران خردسال ربوده‌شده برای انجام "حملات خودی" در داخل پاسگاه‌های پلیس افغانستان در جنوب استفاده می‌کنند؛ حملاتی که در دو سال گذشته جان صدها سرباز پلیس افغانستان را گرفته است.

در پی انتشار این گزارش و واکنش‌های‌ گسترده به آن، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور تحقیقات در این مورد صادر کرد که هنوز نتایج آن مشخص نشده است.