مسئول ارشد رسانه‌ای 'خراسان' داعش در افغانستان 'کشته شد'

اچین حق نشر عکس Reuters
Image caption ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خاستگاه اصلی نیروهای داعش در این کشور به حساب می‌آید

نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کردند که در یک حمله هوایی این نیروها دو هفته پیش در شرق افغانستان، مسئول ارشد رسانه‌ای "خراسان" داعش کشته شده‌است. گروه موسوم به دولت اسلامی، افغانستان را بخشی از ولایت "خراسان" خلافت خودخوانده خود می‌دانند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته‌اند در این حمله هوایی که در تاریخ ۳ جون/ژوئن سال جاری در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در افغانستان انجام شده بود "جواد خان" که از مسئولان ارشد رسانه‌ای داعش بود، کشته شد.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفته که مرگ این عضو ارشد رسانه‌ای داعش شبکه داعش و روند جذب نیرو به این شبکه را مختل خواهد کرد و در نتیجه مانع عملیات‌‌های بین‌المللی این نیروها خواهد شد.

نیروهای آمریکایی در افغانستان افزوده که براساس اطلاعات آنان جواد خان به عنوان مسئول ارشد ارتباطات این گروه در ولایت خودخوانده خراسان داعش کار می‌کرده است.

در این عملیات هوایی به گفته نیروهای آمریکایی به غیر نظامیان آسیبی نرسیده است.

نیروهای آمریکایی همچنین گفته که در ۱۰ ماه گذشته نیروهای افغان چندین عضو ارشد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در افغانستان کشته است.

دولت افغانستان چند هفته پیش تأیید کرد که "عبدالحسیب" رهبر داعش در عملیات نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده است.

وزارت دفاع آمریکا هم چند ماه پیش تایید کرد که حافظ سعید خان، فرمانده داعش در افغانستان و پاکستان در یک حمله هوایی آنها کشته شد.

ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خاستگاه اصلی نیروهای داعش در این کشور به حساب می‌آید.

آمریکا دو ماه پیش در عملیاتی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود موسوم به "مادر بمب‌ها" را در همین ولسوالی به کار برد.