'هفت نظامی آمریکایی' در تیراندازی سرباز افغان در بلخ زخمی شدند

Image caption دروازه ورودی قول ۲۰۹ شاهین

نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته‌اند که در تیراندازی یک سرباز افغان در قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین دست کم ۷ سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

عبدالقهار آرام، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفته که در اثر تیراندازی یک سرباز افغان به همکاران آمریکایی‌اش در جریان تمرین نظامی، چند تن آنها زخمی و سرباز مهاجم خود کشته شده است.

آقای آرام گفت: "ما مشغول تحقیق در مورد این حادثه هستیم."

پیشتر یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صحبت با خبرگزاری فرانسه وقوع این حادثه را تایید کرده و گفته بود که سه نظامی آمریکایی که از قول اردوی شاهین دیدن می‌کردند، در این حادثه زخمی شده‌اند.

ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که از وقوع یک حادثه در قول اردوی ۲۰۹ شاهین مطلع است و براساس این خبرنامه شماری سرباز آمریکایی در این حادثه زخمی شده‌اند.

در این خبرنامه آمده که در این حادثه یک سرباز افغان کشته و یک تن دیگر آنها زخمی شده است.

هفته پیش نیز بر اثر تیراندازی یک کماندوی ارتش افغانستان در ولایت ننگرهار سه سرباز آمریکایی کشته و یک سرباز دیگر زخمی شد.

در سال‌های پیش از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۵، حملات سربازان افغان به همقطاران خارجی‌شان که به "حملات سبز علیه آبی" معروف است، به یک مشکل جدی برای مقامات افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان تبدیل شده بود.

در سال‌های اخیر موارد زیادی از حملات سربازان افغان به یکدیگر در پایگاه‌های نیروهای ارتش و پلیس افغانستان نیز گزارش شده است.