روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۸ جوزا

تعدادی از روزنامه‌های افغانستان

تصرف منطقه استراتژیک توره بوره از سوی جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، جنگ تبلیغاتی گروه‌های تروریستی، برنامه‌های تازه شهرداری کابل و حمله به مسجد الزهرا در پایتخت افغانستان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ جوزا (خرداد) کابل است.

پیشروی‌های داعش در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پیشروی‌های گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در ولایت ننگرهار مایه نگرانی همه شده و نیروهای امنیتی باید در هماهنگی با شخصیت‌های متنفذ محلی این گروه را مهار کنند.

۸‌صبح نوشته که شماری از نمایندگان مجلس اتهاماتی را وارد کردند مبنی بر این که گویا نیروهای امنیتی به داعش کمک کرده‌اند تا پیشروی کنند.

۸‌صبح تاکید دارد که این اتهامات نه تنها سبب تشویش اذهان عامه می‌شود بلکه باعث می‌شود دنیا در قبال افغانستان به اساس این اتهامات پالیسی بسازد.

۸‌صبح در گرم شدن بازار اتهامات، دولت را مقصر دانسته و می‌گوید دولت باید همچو موضوعات را تحقیق و بررسی کرده و به سرعت روشن سازد، اگر اتهام دروغ است با فرد اتهام زننده برخورد کند و اگر اسنادی وجود دارد با مقصران اصلی برخورد کند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که گروه داعش با تصرف منطقه توره بوره --پناهگاه سابق اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعد-- در ولایت ننگرهار وارد مرحله جدیدی از فعالیت‌های آشکار نظامی‌اش شده است.

اطلاعات روز نوشته که بمب مادر بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب شد تا مقدمات نابودی داعش را فراهم آورد؛ اما چنین نشد.

اطلاعات روز افزوده که حکومت هنوز قادر به غلبه بر بخش بزرگی از چالش‌های امنیتی و به تبع آن تنش‌های اجتماعی نشده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، تاکنون مجموعه ناکامی‌های حکومت در تأمین امنیت دلایل روشنی داشته است؛ وجود مسئولان کم‌تجربه و نالایق در نهادهای امنیتی و استخباراتی و ضعف سیاست منطقه‌ای.

رسانه‌ها و گروه‌های تروریستی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که گروه‌های تروریستی از جمله داعش روزانه صدها محصول خبری و تبلیغاتی تولید می‌کنند و گروه‌های منظم رسانه‌ای دارند.

افغانستان نوشته که جنگجویان این گروه‌ها هیچگاه به دنبال تحقق شعارهای بزرگ و آرمانی چون خلافت اسلامی و دولت اسلامی نیستند بلکه به دنبال برقراری وضعیت روانی هستند که در آن دولت‌ها و حتی گاهی ملت‌ها را در شوک عظیم فرو برند.

افغانستان افزوده که اما در مقابل، حکومت و مجموع نهادهای مدنی و رسانه‌ای به شمول همکاران بین‌المللی افغانستان، فاقد یک استراتژی رسانه‌ای موثر در برابر تروریسم هستند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که آن چه برای تروریسم نابود کننده است، دامن زدن به تنفر عمومی و سست کردن پایگاه‌های اجتماعی آنان است.

پلان‌های غیرعملی شهرداری کابل

روزنامه ماندگار می‌نویسد که شهروندان کابل هنوز از نبود جاده‌های سالم و استندرد شکایت دارند اما مسئولان شهرداری کابل از راه اندازی سیستم بس‌های سریع السیر در این شهر خبر داده‌اند.

ماندگار نوشته که بدون شک کابل به راه‌اندازی سیستم‌های حمل‌ونقل شهری مجهز به فناوری‌های نوین، نیازمند است اما مهم این است که به‌راستی چنین پروژه‌ای در کابل عملی خواهد شد و یا خیر.

ماندگار افزوده تجربه نشان داده که وعده‌های شهرداری کابل بسیار بالاتر از ظرفیت و توانایی این اداره بوده است. در این ده سال، وعده‌های زیادی مبنی بر احداث پارک‌ها و ساحات سبز تفریحی و نیز اعمار شهر جدید کابل داده شده است؛ اما سیر کارهای صورت‌گرفته در این راستا نشان می‌دهد که وعده‌های شهرداری همانند "وعده‌های دهان‌پُرکن نامزدان انتخاباتی، جهت نمایش لیاقت و جلب توجه مردم در مقطعی خاص صورت می‌گیرد".

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، اگر شهرداری کابل همین جاده‌های تخریب شده کابل را آسفالت کند و سیستم کهنه ترانسپورتی شهر را نیز احیا کند، کار بزرگی انجام داده است.

حمله به مسجد الزهرا و تلاش برای آغاز جنگ مذهبی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که یکی از اهداف گروه‌های تروریستی در افغانستان دامن زدن به جنگ‌های مذهبی است.

آرمان ملی نوشته که حمله جمعه شب به مسجدی در غرب کابل نشان دهنده همین توطئه است اما افغانستان کشوری است که اخلافاتی میان مذاهب آن وجود ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، مردم افغانستان اکنون به این آگاهی رسیده‌اند که تفاوتی میان شیعه و سنی وجود ندارد و هر دو گروه با هم برادر هستند.