درگیری طالبان و نیروهای امنیتی افغان در تخار 'شدت گرفته است'

تخار حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولایت تخار، مسیر میان ولسوالی‌های خواجه بهاءالدین و دشت قلعه

طالبان به ولسوالی‌های مرزی خواجه غار و خواجه بهاءالدین ولایت تخار حمله کردند. مقامات محلی تایید می‌کنند که جنگجویان طالبان شش پاسگاه امنیتی را تصرف و نیروهای امنیتی افغان را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

با تصرف این پاسگاه‌ها از سوی گروه طالبان، راه ارتباطی ولسوالی‌های خواجه بهاء الدین و درقد بسته شده است.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار، امروز دوشنبه (۲۹ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت نیروهای ویژه افغان برای پس‌گرفتن پاسگاه‌های از دست رفته وارد عمل شده و درگیری شدیدی در ولسوالی خواجه غار ادامه دارد.

او گفت در این درگیری تاکنون ۵ نفر از نیروهای امنیتی افغان به شمول فرمانده نورعلی، معاون فرمانده پلیس محلی خواجه غار کشته شده‌اند.

او تاکید کرد که به گروه طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده اما آمار دقیق آن هنوز مشخص نیست.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

مناطق یادشده از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر به تاجیکستان و آسیای میانه است. آگاهان بر این باورند که ستیزه‌جویان طالبان از قاچاق مواد مخدر سود می‌برند.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی نوشته بود که درآمد ناشی از تولید و تجارت مواد مخدر بیش از ۶۰ درصد درآمد گروه طالبان را تشکیل می‌دهد.

یک مقام محلی که نخواست نامی از او گرفته شود، به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی توان مقابله و مدیریت درست جنگ را ندارند.

به گفته این مقام، اگر حکومت مرکزی در این مورد توجه نکند ولسوالی‌های مرزی خواجه غار، خواجه بهاءالدین، ینگی قلعه و درقد به دست طالبان سقوط خواهند کرد.

این ولسوالی‌ها بارها شاهد درگیری‌های گسترده میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی بوده و این خشونت‌ها بسیاری از ساکنان محل را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده است.