عبدالله: در حادثه دیشب در کابل یک معترض کشته و ۶ تن زخمی شدند

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption معترضان دو هفته در پی حمله مرگبار کابل دست به اعتراض زدند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفته است که در حادثه دیشب در جریان درگیری پلیس و معترضان در کابل دست کم یک معترض کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

آقای عبدالله گفت که در مورد حادثه دیشب تحقیقات ادامه دارد و اگر اشتباهی صورت گرفته، باید با آن برخورد قانونی شود.

پیشتر منابع پلیس کابل نیز تایید کردند که در درگیری پلیس با معترضان در جریان عملیات دیشب پلیس برای برداشتن چادر معترضان جنبش "رستاخیز تغییر" در مرکز کابل، دست کم یک معترض کشته و ۵ تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.

"جنبش رستاخیز تغییر" با انتشار خبرنامه‌ای ادعا کرده که ۱۱ تن از معترضان از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده‌اند.

پلیس کابل تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده است.

رئیس اجرایی افغانستان گفت: "از نهادهای امنیتی جدا تقاضا می‌کنیم که مسئولیت قانونی‌شان است تا در عملکرد با شهروندان کشور خویشتن داری را مراعات کنند. حقیقت باید روشن شود، زیرا مهم است. کتمان واقعیت ها اعتماد میان مردم و حکومت را صدمه می زند."

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان خواسته است تا عاملان "حادثه دیشب و حوادث مشابه را هر چه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار دهد."

Image caption حضور نیروهای امنیتی در چهارراهی زنبق پس از عملیات دیشب همچنان سنگین است.

این معترضان از دو هفته قبل در پی انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل دست به تظاهرات زدند و در کابل خیمه/چادر برپا کردند.

پلیس کابل هم گفته که خیمه مرکزی این معترضان را از جلوی چهارراه زنبق برداشته است.

"جنبش رستاخیز تغییر" در خبرنامه‌ای پس از برچیده شدن خیمه/چادر مرکزی معترضان در کابل اعلام کرده که پلیس ۱۱ تن از معترضان را در عملیات دیشب بازداشت کرده است و هنوز از سرنوشت آنها خبری نیست.

در این خبرنامه آمده که در عملیات پلیس دو تن از معترضان کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

معترضان مدعی اند که یکی از کشته شدگان زیر تانک نیروهای امنیتی شده و جان داده است.

همسر آثار حکیمی، یکی از سازماندهندگان این راهپیمایی در صفحه فیسبوک خود نوشته است: "حکیمی همین لحظه زنگ زد، او خوب است. نیروهای حمله کننده حکومتی شب او را از نزدیک خیمه باخود برده اند و اکنون در قید آنها است."

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی که از محل درگیری دیشب دیدار کرده، می‌گوید که هنوز حضور نیروهای پلیس در منطقه سنگین است.

او می‌گوید که شهرداری کابل محل را تمیز کرده و آثار از خشونت‌های شب گذشته در محل دیده نمی‌شود.

حق نشر عکس Facebook
Image caption زرقا یفتلی، همسر آثار حکیمی، یکی از سازماندهندگان این اعتراض در صفحه فیسبوک خود نوشته که همسرش در بازداشت نیروهای امنیتی است.

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل معترضان مدعی‌اند که در درگیری دیشب دو نفر کشته و ۷ نفر زخمی شده‌اند.

آنان مدعی‌اند که یکی از کشته شدگان پسر ۱۴ ساله‌ای است که خودروهای پلیس آنرا زیر گرفته است.

سران "جنبش رستاخیر تغییر" گفته‌اند که آنان اکنون در یک "محل نامعلوم" جلسه دارند و بزودی برنامه آینده خود را اعلام خواهند کرد.

معترضان گفته‌اند که نیروهای پلیس ساعت ۱۲ نیمه شب گذشته برای جمع آوری خیمه آنان اقدام کردند که درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان تا ساعت ۴ صبح ادامه یافت.

Image caption گزارش‌گر بی‌بی‌سی می‌گوید که شهرداری کابل محل را تمیز کرده و آثار از خشونت‌های شب گذشته در محل دیده نمی‌شود

پلیس کابل هم ادعا کرده شماری از معترضان مسلح بوده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده: "حمله شب هنگام توام با خشونت بر تحصن‌کنندگان یک عمل خشونت‌بار، غیرقانونی و برخلاف ارزش‌های حقوق بشری و حقوق و آزادی‌های سیاسی و مدنی شهروندان افغانستان بوده که باعث ایجاد بیشتر فضای رعب و ترس در یک جامعه دموکراتیک می‌شود. کمیسیون از دولت افغانستان می‌خواهد که عاملان حادثه دیشب و حوادث مشابه را هر چه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و با نمایندگان تحصن‌کنندگان به صورت مستقیم گفت‌وگو کرده و با رعایت اصل عدالت و حقوق بشر، خواسته‌ها و مطالبات آنان را مورد رسیدگی قرار داده و به خشونت‌ها در جریان اجتماعات در اسرع وقت پایان بدهد."

دو روز پس از حمله انتحارى چهارشنبه۳۱ مه در کابل که دست‌کم ١۵٠ کشته و صدها مجروح بر جاى گذاشت، صدها نفر در کابل در اعتراض به کوتاهی دولت در حفظ امنیت این شهر دست به راهپیمایی زدند، اما این راهپیمایی به خشونت گرایید و ۶ نفر در نتیجه شلیک پلیس به سوی تظاهرکنندگان کشته و بیش از ده نفر دیگر زخمی شدند.

معترضان روز سه‌شنبه (۲۳ جوزا/خرداد) شماری از خیمه‌های‌شان را در دیگر نقاط شهر کابل برچیدند.

این معترضان که جنبشی موسوم به "رستاخیز تغییر" را به راه انداخته‌اند، اعلام کردند که برای احترام به خواست مردم افغانستان "در ایام ماه مبارک رمضان و حرمت به تقاضای نمایندگان مردم در شورای ملی افغانستان" تصمیم گرفتند که شماری از خیمه‌های تحصن را از سطح شهر کابل برچینند.

Image caption خیابان‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری و کاخ سپیدار در مرکز کابل با کانتینرها مسدود است