اشرف غنی به علما: همه با هم فتنه‌ها را خاموش کنیم

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی امروز در مراسم بزرگداشت از دهه نزول قرآن صحبت می‌کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در مراسم بزرگداشت از دهه نزول قرآن، از علمای دین خواست همراه با او یکجا "فتنه‌ها" را خاموش سازند.

او افزود که مقابله با "فتنه، بغاوت و جنگ"، دفاع از او و حکومت نیست، بلکه دفاع از "نظام اسلامی افغانستان" است.

رئیس جمهوری افغانستان در یک مراسم بزرگداشت از دهه نزول قرآن در کابل، از علمای دین خواست در مقابل "فتته، بغاوت و جنگ" برخیزند.

او که امروز سه‌شنبه ۳۰ جوزا (خرداد) در مراسم یاد شده در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، بدون نام گرفتن از گروهی یا کسی گفت تعریف "فتنه و بغاوت و وحشت" به همه معلوم است.

او خطاب به علمای دین گفت: "همه با هم فتنه‌ها را خاموش کنیم و اهل بغاوت را هدایت کنیم و بدانیم که وحشت در دین ما جای ندارد."

اشرف غنی گفت مردم افغانستان به خصوص شهروندان کابل در یک ماه گذشته روزهای بدی را گذراندند که او به همه آنها تسلیت می‌گوید.

رئیس جمهوری افغانستان به خواست علمای دین، ایجاد دانشکده علوم قرآن، ایجاد مدال‌های حکومتی به نام علمای دین و افزایش سهمیه حج برای علمای دین را به آنها وعده داد.

در یک ماه گذشته حملات خونینی از سوی مخالفان مسلح در نقاط مختلف افغانستان به خصوص شهر کابل رخ داده است.

حمله خونین چهارشنبه ۱۰ جوزا (خرداد) در کابل، اعتراضات دوامدار شهروندان کابل را به دنبال داشت.

در نخست برکناری آقای غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی نیز از خواست‌های این معترضان بود اما بعدا آنها روی اصلاحات در نهادهای امنیتی تاکید کردند.

پس از گذشت بیش از دو هفته از برپایی خیمه‌های معترضان، شب گذشته پلیس در نتیجه درگیر شدن با معترضان، یگانه خیمه باقیمانده از چندین خیمه معترضان را برچید.

در نتیجه این درگیری دست‌کم یک معترض کشته و ۶ نفر زخمی شدند.