افغانستان: حصارکشی در خط دیورند به تامین امنیت کمک نمی‌کند

حق نشر عکس OfficialDGISPR/Twitter
Image caption عکس‌های منتشر شده از سوی ارتش پاکستان نشان می‌دهد که این کشور بخشی از حصارکشی در خط مرزی‌اش با افغانستان را تکمیل کرده

سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان در واکنش به حصارکشی پاکستان در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان گفته است که حصارکشی نمی‌تواند امنیت را تامین کند.

غفور لیوال در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که افغانستان "خط دیورند" را به عنوان مرز بین‌المللی میان دو کشور به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته او این خط فرضی است.

روز گذشته ارتش پاکستان اعلام کرد که حصارکشی را با سیم خاردار در امتداد خط دیورند میان دو کشور را آغاز کرده است.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

ارتش پاکستان دیروز سه شنبه، ۳۰ جوزا/خرداد اعلام کرد که برای بهبود امنیت در امتداد خط مرزی افغانستان و پاکستان، حصارکشی سراسر این خط مرزی آغاز شده است. بجز حصارکشی، ساخت قلعه‌ها و پاسگاه‌های دفاعی و استخباراتی جدید نیز در خط مرزی با افغانستان ساخته خواهد شد.

آقای لیوال امروز به بی‌بی‌سی گفت که در هرگونه تعاملات میان دو کشور همسایه، باید تفاهم و توافق قبلی لازم و ضروری است.

او گفت که درباره حصارکشی حکومت پاکستان، کابل به هیچ صورت در جریان قرار ندارد و هیچ‌گونه توافق و تفاهمی در مورد آن صورت نگرفته است.

آقای لیوال گفته هرگونه تحرکات زیر سایه سنگین حضور نظامی یک کشور و به صورت یک طرفه واضح است که نه قابل قبول برای مردم افغانستان و نه قابل قبول برای حکومت افغانستان است.

سرپرست این وزارت افزود که حکومت افغانستان هر نوع اقدام در این زمینه را رد می‌کند و "با مردم منطقه و ملت افغانستان علیه آن اقدام خواهد کرد".

او گفت که در جریان گذاشتن مراجع بین المللی از جمله نهادهای سازمان ملل، تلاش دیپلماتیک، انسجام مردمی و در صورتیکه نتیجه نداد حکومت افغانستان در مشوره با مردم اقدام‌های را انجام خواهد داد.

پاکستان همواره اعلام کرده که برای تامین امنیت افغانستان و پاکستان اقدام به این کار می کند، ولی آقای لیوال معتقد است که این کار مشکلی را حل نمی‌کند، فقط باعث جدای افرادی می شود که در طرف خط دیورند زندگی می‌کنند.

Image caption دولت افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز رسمی با پاکستان به رسمیت نمی‌شناسد اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

او مدعی شد افرادی که در دوطرف خط دیورند زندگی می‌کنند، افراد"صلح خواه و آرام" هستند. این مردم هیج گونه حرکت "تروریستی" نداشته و خود قربانی "تروریسم" هستند.

آقای لیوال ادعا کرد که لانه‌های تروریسم در شهرها و مراکز نظامی است. مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی بر این عقیده هستند که مراکز تروریسم جای است که "اسامه بن لادن" رهبر شبکه القاعده و تروریستان دیگر کشته شدند.

او تاکید که مسدود کردن مرز جای را نمی‌گیرد و به نظر او گزینه بهتر برای کاهش حملات تروریستی، قطع حمایت از تروریسم است.

رابطه میان افغانستان و پاکستان در بیشتر از یک دهه گذشته به دلیل اتهامات افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از طالبان و دیگر شورشیان مخالف دولت افغانستان گرم نبوده و پاکستان نیز در موارد افغانستان را متهم به حمایت از رهبران طالبان پاکستانی کرده است.

مقامات پاکستان این اتهامات دولت افغانستان را همیشه رد کرده‌اند و طرح حصارکشی در مرز میان افغانستان و پاکستان را اقدام مهم برای جلوگیری از عبور و مرور شورشیان میان دو کشور و تقویت امنیت در منطقه خوانده است.