غنی: درباره حمله شبانه به معترضان کابل تحقیق شود

کابل
Image caption پلیس کابل گفته که خیمه مرکزی معترضان کابل را از جلوی چهارراه زنبق این شهر برداشته است

ریاست‌جمهوری افغانستان با پخش اعلامیه‌ای گفته که رئیس جمهور غنی در مورد کشته‌شدن یکی از معترضان و زخمی شدن چند نفر دیگر در جریان برچیدن خیمه معترضان ابراز تاثر عمیق کرده و به مسئولان هدایت داده تا جزئیات این رویداد را بررسی کنند و عاملان حمله به معترضان کابل را مطابق قوانین افغانستان مجازات کنند.

پیشتر منابع پلیس کابل نیز تایید کردند که در درگیری پلیس با معترضان در جریان عملیات دیشب پلیس برای برداشتن چادر معترضان جنبش "رستاخیز تغییر" در مرکز کابل، دست کم یک معترض کشته و ۵ تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.

بیانیه ریاست‌جمهوری افغانستان افزوده که نیروهای امنیتی دوشنبه‌ شب (۲۹ جوزا/خرداد) با تلاش اعضای شورای ملی و تقاضای "اقشار مختلف" کابل اقدام به جمع آوری خیمه معترضان در کابل کرد.

بیانیه ریاست‌جمهوری که در صفحه فیسبوک شاه‌حسین مرتضوی، از سخنگویان رئیس‌جمهور غنی پخش شده تاکید دارد که تظاهرات مسالمت‌آمیز و مدنی در چارچوب قانون حق شهروندان افغانستان است.

پیش از این عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز گفت که در مورد رویداد دیشب تحقیقات ادامه دارد.

Image caption خیابان‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری و کاخ سپیدار در مرکز کابل با کانتینرها مسدود است

"جنبش رستاخیز تغییر" که اعتراضاتی را به خاطر ناامنی سازمان داده است با انتشار خبرنامه‌ای ادعا کرده که ۱۱ تن از معترضان از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده‌اند.

معترضان گفته‌اند که نیروهای پلیس ساعت ۱۲ نیمه شب گذشته برای جمع آوری خیمه آنان اقدام کردند که درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان تا ساعت ۴ صبح ادامه یافت.

پلیس کابل هم ادعا کرده شماری از معترضان مسلح بوده‌اند.

این معترضان از دو هفته قبل در پی انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل دست به تظاهرات زدند و در کابل خیمه/چادر برپا کردند.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان خواسته است تا عاملان "حادثه دیشب و حوادث مشابه را هر چه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار دهد."