غنی: می‌خواهم اختیاراتم هر روز کمتر شود

اشرف غنی احمدزی حق نشر عکس Getty Images
Image caption غنی: اختیاراتم را به افراد نمی‌دهم، به نهادها می‌دهم

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، کمیشنران جدید کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی را معرفی کرد.

آقای غنی امروز چهارشنبه ۳۱ جوزا/خرداد در مراسم معرفی این کمیشنران و آغاز به کار ۵۰۰ کارمند بخش شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: "لازم نیست که من از هر کسی امتحان بگیرم. می‌خواهم اختیاراتم هر روز کم شود. اما اختیاراتم را به افراد نمی‌دهم، به نهادها می‌دهم."

آقای غنی از اعلام ۵۰۰۰ پست دولتی و ۸ هزار پست معلمی در افغانستان خبر داد و مسئولیت روند استخدام آنها را به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی سپرد.

رئیس جمهوری افغانستان بارها از سوی منتقدانش به تمرکز قدرت به دست خودش متهم شده است. او تاکنون بسیاری از مقامات دولتی را شخصا پس از اخذ امتحان استخدام کرده است.

او امروز گفت که استخدامات شفاف و بدون پادرمیانی زورمندان و صاحبان نفوذ، تضمین کننده وحدت ملی در افغانستان است.

وی با اشاره به روند استخدام‌ها گفت: "اگر من مداخله نمی‌کنم هیچ کسی دیگری نیز حق مداخله ندارد."

احمد نادر نادری، رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز در مراسم امروزی از استخدام کارمندان جدید شناسنامه‌های الکترونیکی به عنوان یک آغاز برای استخدام‌های شفاف در افغانستان یاد کرد.

او گفت که مداخله در استخدام‌ها منافع کوتاه مدت یک تعداد را به میان می‌آورد اما منافع دراز مدت کشور و سلامت دستگاه حکومت را از بین می‌برد.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری به تازگی از میان ۲۵ هزار متقاضی، حدود ۵۰۰ نفر را برای کار در بخش توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی استخدام کرد.

آقای نادری از جوانان تحصیلکرده افغانستان خواست پس از این با اعتماد به روند استخدام‌ها، به دنبال واسطه‌ها نروند و تنها با لیاقت خود درخواست بدهند.

نجیب‌الله امین، روح الله امین، تبسم ولایت نیرو، میوند رهیاب، سید حشمت الله هاشمی، احمد راتب مظفری، بریالی هلمندی و مقدسه یورش کمیشنران جدید کمیسیون اصلاحات اداری بودند که امروز معرفی شدند.

همچنین، در مراسم امروزی ضیا احمد عبدالرحیم زی نیز به عنوان سرپرست دارالانشای/ دبیرخانه کمیسیون معرفی شد.

موضوعات مرتبط