افغانستان: روسیه مدارک کمک‌ به داعش را ارائه دهد

Image caption روسیه مدعی شده که هلی‌کوپترهای ناشناس به داعش در افغانستان کمک‌رسانی می‌کند اما دولت افغانستان می‌گوید در این مورد مدرکی در دست نیست

وزارت دفاع افغانستان گفته است هیچ مدرکی وجود ندارد که ادعای وزارت خارجه روسیه را در مورد "کمک رساندن هلی‌کوپترهای ناشناس به داعش در افغانستان" تایید کند.

دیروز ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو به خبرنگاران گفت: "مسکو اطلاعات تازه در اختیار دارد که هلی‌کوپترهای ناشناس افراد مسلح شاخه افغانستان گروه داعش را انتقال می‌دهد و علاوه بر این، در شرق افغانستان به آنها سلاح و مهمات رسانده می‌شود."

او از مقامات دولت افغانستان و فرماندهان آمریکایی و ناتو در این کشور خواست تا در این مورد توضیح ارائه کنند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در گذشته هم چنین ادعاهای مطرح شده، اما تحقیقات دولت افغانستان نشان داده که این موضوع در حد شایعات است و واقعیت ندارد.

آقای رادمنش گفت بهتر است دولت روسیه مدارک و اسناد خود را در این مورد به دولت افغانستان ارائه کند.

او گفت احتمالا دولت روسیه هم براساس گفته‌های بعضی "گروه‌ها و دستگاه‌هایی که این شایعات را پخش کرده‌اند"، این اظهارات را مطرح کرده است.

آقای رادمنش گفت: "همین امروز ما در توره بوره و در درزاب، داعش را تار و مار کردیم و ۴۰ نفرشان از جمله ۱۰ فرمانده‌شان کشته شدند. بنا اگر دولت‌های یا کسانی ادعا می‌کنند که اینها را از جای طیاره‌های (هواپیما) ناشناس اکمال می‌کند یا پرسنل‌شان را انتقال می‌دهد، باید از طریق تکنولوژی که در دست دارند، برای ما اسناد ارائه کنند."

حق نشر عکس MFA Russia
Image caption روسیه به شدت نگران است که با گسترش نفوذ داعش در افغانستان، کشورهای آسیایی میانه ناامن شود

محمد رادمنش گفت که دولت افغانستان در گذشته برای رسیدگی به چنین ادعاهای، هیات‌های تحقیق را به مناطق درزاب، صیاد و مقر در ولایت‌های جوزجان و فاریاب فرستاد که مدرکی برای تایید این حرف‌ها بدست نیامد.

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت تا کنون چیزی که می‌دانیم شماری از جنگجویان داعش نیز مثل جنگجویان گروه طالبان از آن سوی خط دیورند، از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند.

او تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان با تمام شدت علیه داعش می‌جنگند و اکنون آنها "زیر ضربات" نیروهای افغانستان به مناطقی در ولایت ننگرهار محدود شده‌اند.