وزیر خارجه چین در کابل: از روند صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه می‌کنیم

وزیر خارجه حق نشر عکس MFA

وزیر خارجه چین که به کابل سفر کرده در دیداری با صلاح‌الدین ربانی همتای افغانش گفته که کشورش از روند صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه می‌کند و تاکید کرده که رهبری و مالکیت این روند باید به دست افغانستان باشد.

گفته می‌شود که دیدار وانگ‌ یی از کابل تلاشی برای تسهیل تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان است. انتظار می‌رود سفر بعدی وزیر خارجه چین به اسلام‌آباد باشد.

بر اساس خبرنامه وزارت خارجه افغانستان، وزیر خارجه چین با اشاره به تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای صلح گفت که دو کشور در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در زمینه مبارزه مشترک با تروریسم و افراط‌گرایی به توافق رسیدند.

او گفته است که برای مبارزه موفقیت‌آمیز با تروریسم همکاری و هم‌آهنگی بیشتر دوجانبه و منطقه‌ای نیاز است.

آقای ربانی نیز در این دیدار از سهم‌گیری مهم و برجسته چین در حمایت از تامین و تحکیم صلح و ثبات، همچنین بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان ابراز سپاس کرده است.

وزیر خارجه افغانستان گفته که "پروسه کابل" چارچوب صلح افغانستان را مشخص کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشست بین‌المللی کابل که با اشتراک ۲۳ کشور و نمایندگانی از سازمان ملل، اتحادیه و ناتو برای بحث درباره صلح و امنیت افغانستان که در ۱۶ جوزا/ خرداد سال جاری برگزار شد گفت برای آخرین بار از طالبان می‌خواهد به روند صلح بپیوندند.

حق نشر عکس Mfa
Image caption صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان (راست) وانگ‌یی، وزیر خارجه چین در کابل

تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد، بعد از اینکه دولت افغانستان مسئولیت حملات خونین این کشور را به دوش دولت پاکستان گذاشت به طور روزافزونی افزایش یافت و اکنون انتظار می‌رود که با سفر وزیر خارجه چین این تنش‌ها کمتر شود.

مقام‌های افغانستان از جمله محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرده بود که با سفر وزیر خارجه چین به کابل امیدوار است که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان کم و روند صلح افغانستان نیز سرعت بیشتر بگیرد.

در حاشیه کنفرانس شانگهای در آستانه، محمد اشرف غنی و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با هم دیدار و توافق کردند که برای حل اختلاف‌های دو کشور یک گروه کاری تشکیل دهند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که دو طرف توافق کرده‌اند تا در گروه هماهنگی چهارجانبه به اشتراک چین و آمریکا شرکت کنند تا "اختلاف‌های" میان دوکشور حل شود.

وزیر خارجه چین امروز علاوه بر وزارت خارجه با مقام‌های کلیدی افغان از جمله رئیس‌جمهوری غنی دیدار کرده و هنوز مشخص نیست که توافق نهایی دو طرف در زمینه صلح چه خواهد بود.

دولت افغانستان در روزهای گذشته در پی انفجار خونین و مرگبار چند هفته پیش در کابل اعلام کرد که این حمله در خاک پاکستان طراحی شده است.

این گفته کابل واکنش مقام‌های پاکستان را در پی‌داشت و آنها اعلام کردند که کابل ناکامی خود را می‌خواهد با متهم کردن پاکستان پنهان کند.