'۱۰ مأمور پلیس افغانستان و ۴ عضو طالبان' در نزدیکی سد سلما کشته شدند

پلیس افغان حق نشر عکس AFP

مقام‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند که بر اثر درگیری نیروهای پلیس و گروه طالبان در نزدیکی سد سلما در این ولایت ۱۰ مأمور پلیس کشته شدند و یک نفر مجروح شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات همچنین به بی‌بی‌سی گفت که این ماموران پلیس مسئولیت تأمین امنیت مناطق اطراف بند سلما را به عهده داشتند.

به گفته سخنگوی والی هرات، در این درگیری که دیشب رخ داد، ۴ شورشی کشته شدند و یک نفر از آنها زخمی شده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند، سد سلما را بعد از ۴۰ سال فراز و نشیب در ساخت آن، یک سال پیش در یک مراسم ویژه افتتاح کردند.

سد سلما یک نیروگاه تولید برق با ظرفیت تولید ۴۲ مگاوات ساعت دارد که از سه بخش ۱۴ مگاواتی تشکیل شده که هر کدام از آنها در قسمت پایین سد ساخته شده‌اند.

سخنگوی والی هرات گفت که نیروهای پلیس امنیت این منطقه را تأمین کرده‌اند و بررسی چگونگی وقوع این حمله آغاز شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساخت این سد چهل سال زمان را در بر گرفت

سد سلما در نواحی بالایی هریرود در نزدیکی ولسوالی چشت شریف در ولایت هرات در غرب افغانستان قرار دارد. این سد سنگریز (Rockfill Dam) ۱۰۷ متر ارتفاع و ۵۵۰ متر طول دارد.

یک کابل انتقال ۱۱۰ کیلوولت با طول ۱۵۷ کیلومتر ساخته خواهد شد تا برق تولید شده در این نیروگاه آبی را به شهر هرات منتقل کند.

این سد دارای دریچه‌ای به عرض ۲۴ متر است.

سد سلما دارای سه مخزن آبی است که هرکدام به طول ۱۰ و عرض ۸ متر است. حوض ذخیره آب آن تقریبا ۲۲ کیلومتر طول و ۳ کیلومتر عرض دارد.

ظرفیت این سد ۶۳۳ میلیون مترمکعب است.

سد سلما در کنار تولید ۴۲ مگاوات ساعت برق ظرفیت آبیاری حدود ۸۰ هزار هکتار زمین را نیز دارد.

موضوعات مرتبط