اشرف غنی خطاب به طالبان: اگر افغان هستید، به روند صلح بپیوندید

اشرف غنی حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی تأکید کرد که تروریسم مرز نمی‌شناسد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، یک بار دیگر از شورشیان مخالف دولت خواسته است تا به روند صلح بپیوندند. آقای غنی خطاب به طالبان گفت اگر افغان هستید به روند صلح بپیوندید و اگر نیستید نیروهای امنیتی افغانستان همچنان "شجاعانه" در مقابل شما می‌جنگند.

آقای غنی که امروز یکشنبه ۴ سرطان/تیر در مراسم ادای نماز عید فطر در کاخ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، تصریح کرد که شوریان و حامیان آنها تنها هستند اما حکومت و مردم افغانستان حمایت کشورهای اسلامی و جامعه جهانی را با خود دارند.

این در حالی است که ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان، در پیامی به مناسبت عید فطر از آمریکا خواسته است "به جای مقابله" با طالبان "از راه‌های دیپلماتیک" مشکل خود را با این گروه حل کند. در بخشی از پیام ملا هبت‌الله همچنین آمده است: "حضور آمریکایی‌ها در افغانستان اکنون همه منطقه را ناآرام کرده است. هر قدر آنها بر حضور و افزایش نیروهای خود در افغانستان اصرار کنند، بی‌ثباتی در منطقه بیشتر افزایش می‌یابد."

اما مقام‌های دولت افغانستان می‌گویند که پایان حضور نیروهایی آمریکایی در افغانستان خواسته اصلی پاکستان است تا دست این کشور برای مداخله در امور افغانستان پیش‌ از پیش باز شود.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به حمله انتحاری در نزدیک مسجدالحرام گفت که تروریسم مرز نمی‌شناسد.

مقام‌های دولت عربستان سعودی دو روز پیش اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور توانسته‌اند یک حمله انتحاری در نزدیکی مسجدالحرام (قبله مسلمانان جهان) را خنثی کنند. وزیر کشور عربستان گفت در شهر مکه کسی که احتمالا قصد انجام یک حمله انتحاری را داشته، پس از محاصره یک ساختمان، ابتدا شروع به تیراندازی به سوی ماموران کرده و سپس ساختمان را منفجر کرد.

حق نشر عکس UN
Image caption آقای تادامیچی در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان گفت: اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود

"نیاز به یک اجماع ملی"

آقای غنی گفت در آینده نزدیک به هدف دست یافتن به یک اجماع ملی، با اقشار مختلف در تمام ولایات مشورت خواهد کرد.

در پی افزایش اعتراض‌ها پس از حملات مرگبار در کابل، آقای غنی رایزن‌‌های را با شماری از فعالان جامعه مدنی و احزاب سیاسی آغاز کرد.

او بدون اشاره به اعتراض‌های اخیر جنبش رستاخیز در کابل که به خشونت گراید و منجر به مرگ برخی معترضان شد، گفت دولت هیچگاه نمی‌تواند از مردم روبگرداند. او افزود هر مشکلی که به وجود می‌آید باید از راه مشورت و تدبیر حل شود.

این در حالی است که تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، اخیرا گفته بود که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود."

آقای یاماموتو گفته که اختلافات سیاسی اخیر در افغانستان به صورت فزاینده رنگ قومی به خود گرفته که به گفته او این موضوع به ویژه با توجه به تلاش گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای تحریک اختلافات فرقه‌ای در افغانستان مایه نگرانی است.

او افزود که بدون تلاش‌های جدی دولت وحدت ملی افغانستان برای گسترش مشارکت سیاسی، افزایش شفافیت و تقویت اعتبار دولت به ویژه در بخش امنیتی، افغانستان با بحران‌های بیشتری در یک فضای "به شدت شکننده" روبرو خواهد شد.