در حمله داعش در جوزجان '۱۵ غیر نظامی جان باختند'

جوزجان

مقام‌های محلی ولایت جوزجان در شمال افغانستان اعلام کرده‌اند که حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به مقر فرماندهی ولسوالی درزاب این ولایت باعث شد که ۱۵زخمی در حال انتقال به شفاخانه که غیر نظامی بودند، جان خود را از دست دهند.

محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان به بی‌بی‌سی گفت که این افراد در ظرف یک هفته در حمله نیروهای داعش زخمی شده بودند و با ادامه درگیری مردم قادر به انتقال زخمی‌های خود به شفاخانه حوزه‌ای جوزجان نشده بودند.

آقای غفوری افزود که بعد از ختم درگیری زمانی که می‌خواستند آنان را به شفاخانه جوزجان منتقل کنند ۱۵ نفر در مسیر راه جان باختند.

او گفت که نیروهای داعش در ولسوالی درزآب، شفاخانه این ولسوالی را قرارگاه خود ساخته بودند و از آنجا بر فرماندهی نیروهای پلیس تیراندازی می‌کردند.

او گفت افراد وابسته به گروه داعش پس از تصرف شفاخانه مرکزی ولسوالی درزآب، همه تجهیزات پزشکی و داروهای موجود آن‌را غارت کرده‌اند.

به گفته سخنگوی والی جوزجان اکنون ساکنان ولسوالی دریاب با کمبود کارمندان بهداشت و دارو مواجه‌اند و این به یک مشکل جدی در این ولسوالی تبدیل شده است.

آقای غفوری گفت که در تمام این ولسوالی تنها دو پرستار، خدمات بهداشتی را برای مردم ارائه می‌کنند.

گروه داعش در این مورد تا هنوز اظهار نظری نکرده است.

حضور نیروهای داعش در شمال افغانستان در یک سال گذشته بارها خبرساز شده‌است.

با توجه به اینکه نیروهای امنیتی افغانستان و بین‌المللی تنها در شرق افغانستان با افراد این گروه به شدت درگیر هستند و آمریکا بزرگترین بمب غیر اتمی خود به نام "مادر همه بمب ها" را بر سر داعش در شرق افغانستان نیز پرتاب کرد، منتقدان همواره از روند مبارزه با داعش در شمال افغانستان انتقاد دارند.

گفته می‌شود که نیروهای داعش در شمال افغانستان در سه ولایت فاریاب، جوزجان و سرپل در حال سربازگیری هستند.