رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کابل رفت

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حق نشر عکس RSNATO
Image caption ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کابل رسید

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز دوشنبه ۵ سرطان/تیر در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل آمده است.

ماموریت "حمایت قاطع" ناتو در حساب رسمی توییترش نوشته است که رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا قصد دارد که با شرکای افغان دیدار کرده و در ضمنتلاش‌های ماموریت "حمایت قاطع" ناتو را بررسی کند.

ژنرال دانفورد در حالی به کابل سفر می‌کند که قرار است تا چند هفته دیگر استراتژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان اعلام شود. گرچه پنتاگون هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است اما برخی خبرگزاری‌ها گزارش کردند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مایل است سه تا پنج هزار سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به این کشور اعزام کند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، دو هفته پیش به کنگره این کشور گفت "آمریکا در حال حاضر در وضعیت پیروزی در جنگ با طالبان نیست، اما این وضع به زودی تغییر می‌کند."

اوضاع امنیتی در افغانستان که مقام‌های امنیتی آمریکا آن را یک "بن‌بست" خوانده‌اند، در چند ماه اخیر بدتر شده است.

یک ماه پیش، انفجار یک تانکر ‌بمب‌گذاری شده در کابل، پایتخت افغانستان دست‌کم ۱۵۰ نفر را کشت و صدها نفر دیگر را زخمی کرد.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به پیشنهاد ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان گفت که نیروهای جدید بیشتر در زمینه آموزش، مشورت‌دهی و همکاری با نیروهای افغان فعالیت خواهند کرد.

ژنرال نیکلسون، در ماه فبروری/فوریه سال جاری میلادی به کنگره آمریکا گفت که برای خروج از "بن‌بست" کنونی در جنگ افغانستان، به اعزام نیروی بیشتری نیاز است.

موضوعات مرتبط