افغانستان: در نشست وزرای دفاع ناتو خواهان فشار بر اسلام آباد می‌شویم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قرار است نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو چهارشنبه هفتم سرطان (تیر) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که خواست اصلی افغانستان در نشست وزرای دفاع ناتو که قرار است فردا در بروکسل برگزار شود، "فشار آوردن بر پاکستان و برخورد جدی با گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا در قلمرو پاکستان است."

قرار است نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو فردا چهارشنبه هفتم سرطان (تیر) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود. یکی از محورهای اصلی این نشست، ماموریت پشتیبانی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان است.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید: "باید کشورهای که با افغانستان در مبارزه با تروریسم همکاری دارند، بدون این تروریسم خوب و بد باشد، نیروهای دفاعی افغانستان را کمک کنند. تعهد قسمی باشد که باید کشورهای منطقه که با تروریسم همکار بودند این همکاری‌ها را قطع کنند نه شعارگونه بلکه در عمل."

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل همزمان با ناامنی‌ها و افزایش خشونت‌ها در افغانستان، برای کابل خیلی با ارزش است.

طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع افغانستان در این نشست از افغانستان نمایندگی می‌کند.

ماموریت رزمی نیروهای آیساف به رهبری ناتو در سال ۲۰۱۴ پایان یافت و از آن به بعد نیروهای ناتو مستقر در افغانستان فقط در آموزش نیروهای این کشور مشارکت کرده و نقش آن‌ها حمایتی بوده است.

همین حالا نزدیک به ۱۳۰۰۰ نیروی ناتو در چارچوب برنامه پشتیبانی قاطع در این کشور حضور دارند.

اوضاع امنیتی افغانستان از جمله کابل پایتخت در ماه‌های اخیر بدتر شده و این مساله حامیان بین‌المللی حکومت افغانستان را هم نگران کرده است.

افغانستان در طول ۱۶ سال گذشته پیوسته پاکستان را به حمایت و پناه دادن به گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت این کشور متهم می‌کند اما پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.

همزمان با این نگرانی‌ها، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای دیدار با شرکای افغان و بررسی تلاش‌های ماموریت "حمایت قاطع" ناتو به کابل سفر کرده است.

این مقام بلند پایه ارتش آمریکا در حالی به افغانستان سفر کرده که قرار است تا چند هفته دیگر استراتیژی جدید دولت آمریکا برای مقابله با طالبان اعلام شود.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که هدف از سفر این مقام آمریکا، بررسی تلاش‌های ناتو در این کشور است.

به گفته او، از آنجا که افغانستان در خط اول جنگ با تروریسم قرار دارد، این مقام آمریکایی برای ارزیابی آینده مبارزه با تروریسم به این کشور سفر کرده است.

هرچند آمریکا هنوز در مورد افزایش شمار نیروهایش در افغانستان تصمیم نگرفته اما برخی منابع گزارش کرده‌اند که پنتاگون مایل است سه تا پنج هزار سرباز دیگر برای کمک به ارتش افغانستان به این کشور اعزام کند.

هنوز مشخص نیست که در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در رابطه به افزایش نیرو برای جنگ افغانستان چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد.