آمریکا: دولت افغانستان در مبارزه با قاچاق انسان پیشرفت داشته است

حق نشر عکس Department of States
Image caption گزارش وزارت خارجه آمریکا تاکید می‌کند که دولت افغانستان تلاش‌های قابل در مبارزه علیه قاچاق در افغانستان انجام داده است

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت قاچاق انسان در کشورهای مختلف جهان اعلام کرده که به دلیل "تلاش‌های قابل توجه" دولت افغانستان در زمینه مبارزه با قاچاق انسان، موقعیت این کشور بهبود یافته و در میان کشورهای رده دوم قرار گرفته است.

در این گزارش آمده که دولت افغانستان اراده جدی خود در این زمینه را با اجرایی کردن قانون مبارزه با قاچاق انسان و تعریف "بچه‌بازی" به عنوان یک جرم کیفری در ماه ژانویه/جنوری امسال نشان داد.

در این گزارش آمده است که دولت افغانستان در یک سال گذشته اقدام به تحقیق، پیگرد و محاکمه قاچاقچیان انسان کرده و از جمله برای نخستین بار مقاماتی را در ارتباط با "بچه‌بازی" بازداشت و مجازات کرده است.

پدیده دیرینه "بچه‌بازی" یکی از بدترین تخلفات حقوق بشری در افغانستان است که عاملان آن که معمولا زورمندان و فرماندهان محلی هستند. پسران خردسال را مورد آزار و سو‌ءاستفاده جنسی قرار می‌دهند، لباس زنانه به تن آنها می‌کنند و آنها را می‌رقصانند.

گزارش وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید که دولت افغانستان با حمایت مالی یک نهاد بین‌المللی، یک خانه امن را برای قربانیان قاچاق انسان در کابل ایجاد کرده است.

براساس این گزارش دولت افغانستان همچنین ۱۵ واحد حفاظت از کودکان را در ولایات مختلف این کشور گشوده که از سربازگیری ۳۰۰ کودک در نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ جلوگیری کرده است.

اما در این گزارش آمده که دولت افغانستان هنوز نتوانسته در بسیاری از بخش‌های کلیدی مبارزه با قاچاق انسان، "حداقل اقدامات" را انجام بدهد.

گزارش به ویژه تاکید می‌کند که دست داشتن مقامات در "سوء‌استفاده جنسی" از کودکان و سربازگیری آنها در نیروهای امنیتی همچنان به عنوان یک مشکل بزرگ باقی است.

در ادامه گزارش آمده که تلاش‌ها برای حفاظت از قربانیان کافی نبوده است و در جریان تهیه این گزارش از چندین مرکز حفاظت قربانیان تنها یکی از آنها فعال بوده است.

این گزارش تصریح می‌کند که دولت افغانستان معیارهای مشخصی را برای تشخیص قربانیان و ارجاع آنها به مراکز درمانی ایجاد نکرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نیمروز، دروازه اصلی قاچاق انسان از افغانستان