نرخ مرگ‌و‌میر کودکان در افغانستان کاهش یافته است

مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال حق نشر عکس ADEK BERRY
Image caption یونیسف: آمار تازه از ۵۱ کشور که ۸۰ درصد مرگ‌و‌میر کودکان زیر پنج سال نشان می‌دهد که اقدامات نجات زندگی در میان گروه‌های فقیر، سبب شده مرگ و میر در این کشورها سه مرتبه سریعتر از گروه‌های مرفه کاهش یابد

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در تازه‌ترین گزارش خود گفته است بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میزان مرگ‌و‌میر کودکان زیر ۵ سال در افغانستان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش که امروز چهارشنبه ۷ سرطان/تیر منتشر شده، نرخ مرگ‌و‌میر کودکان زیر ۵ سال در افغانستان از ۱۸۱ در ۱۰۰۰ در سال ۱۹۹۰ به ۹۱ در هزار در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است.

در این گزارش از افغانستان به عنوان یکی از کشورها با آمار بلند مرگ‌و‌میر کودکان یاد شده که تمرکز بر اقشار فقیر آن، تغییرات زیادی در آمار مرگ و میر کودکان به میان آورده است. افغانستان از نظر مرگ‌و‌میر کودکان در رده ۱۶ در سطح جهان قرار دارد.

مقام‌های دولت افغانستان اما می‌گویند این کشور هنوز یکی از کشورهای است که بالاترین میزان مرگ‌و‌میر کودکان زیر ۵ سال را در جهان دارا است و از هر هزار کودک ۵۵ تن از آنان پیش از رسیدن به ۵ سالگی می‌میرند.

آقای انتونی‌لیک، رئیس اجرایی اداره یونیسف می‌گوید که سرمایه‌‍گذاری عادلانه بر بهداشت کودکان سبب خواهد شد تا زندگی‌های بیشتری نجات داده شود و با نجات کودکانی که شانس بیشتر در فراگیری دانش و کسب درآمد دارند، چرخ فقر در نسل‌های آینده، متوقف شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption افغانستان از نظر مرگ‌و‌میر کودکان در رده ۱۶ در سطح جهان قرار دارد

در گزارش یونیسف، از آگاهی‌دهی و فراهم‌آوری زمینه در بخش استفاده از پشه‌خانه‌ها با داروهای حشره‌کش، تغذیه با شیر مادر، مراقبت‌های قبل از ولادت، تطبیق کامل واکسن‌ها، حضور قابله‌های (ماما) ماهر در جریان ولادت و تلاش برای دریافت مراقبت‌ها برای کودکان مصاب به اسهال، تب و سینه و بغل به عنوان اقداماتی یاد شده که در سالهای گذشته در کشورهای فقیر روی آنها سرمایه گذاری صورت گرفته است.

در این گزارش تصریح شده که سرمایه‌گذاری در جوامع فقیر، موثرتر از سرمایه گذاری در جوامع مرفه بوده؛ یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و نجات زندگی کودکان دو برابر زندگی را نسبت به همین میزان سرمایه گذاری در جوامع مرفه نجات داده است.

یونیسف از همه کشورها خواسته تا برای نجات زندگی کودکان بیشتر، سرمایه گذاری‌شان را در بخش وقایه و تداوی بزرگترین بیماری‌های کشنده کودکان، تقویت سیستم‌های بهداشتی و تامین عدالت در دسترسی به خدمات بهداشتی افزایش دهند.

در گزارش یونیسف آمده که آمار تازه از ۵۱ کشور که ۸۰ درصد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را در جهان دارند، نشان می‌دهد که اقدامات نجات زندگی در میان گروه‌های فقیر، سبب شده مرگ و میر در این کشورها سه مرتبه سریعتر از گروه‌های مرفه کاهش یابد.

گفته می‌شود در این کشورها ۱.۱ میلیون زندگی نجات داده شده که ۸۵ درصد آن میان جوامع فقیر بوده است.

موضوعات مرتبط