جشنواره 'دمبوره' در مرکز افغانستان برگزار می‌شود

در ولایت مرکزی بامیان افغانستان، جشن بزرگ موسیقی با حضور هنرمندان مطرح افغان بر پا شد
Image caption چهار سال پیش، در ولایت مرکزی بامیان نیز جشن بزرگ موسیقی با حضور هنرمندان مشهور افغانستان بر پا شد

قرار است تا یک هفته دیگر ولایت مرکزی بامیان، میزبان جشنواره دمبوره باشد.

نهاد فرهنگی موسوم به " بابا " و وحید قاسمی هنرمند افغان از برگزار کننده‌های این جشنواره هستند.

برگزار کنندگان می‌گویند در این جشنواره دو روزه که قرار است جمعه و شنبه هفته آینده راه اندازی شود، آهنگ، شعرخوانی و رقص به سبک‌های مختلف حوزه موسیقی هزاره‌جات اجرا خواهد شد.

وحید قاسمی، یکی از خوانندگان مشهور افغانستان، می‌گوید جشنواره بامیان بیشتر به بازتاب ارزش‌های تاریخی و پیشینه موسیقی حوزه هزاره‌جات خواهد پرداخت.

به گفته وی، در این جشنواره تمام هنرمندان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای اشتراک خواهند کرد زیرا اتکا بر موسیقی مردمی و بومی این حوزه جغرافیایی است.

در این مراسم قرار است آوازخوانان آهنگ بخوانند، اشعار دکلمه شود و رقص و پایکوبی به سبک هزاره‌گی صورت گیرد.

توجه بیشتر به موسیقی بومی یا سنتی افغانستان از اهداف برگزاری این جشنواره است.

حق نشر عکس Vaheed Kaacemy Music
Image caption وحید قاسمی: جشنواره بامیان بیشتر به بازتاب ارزش‌های تاریخی و پیشینه موسیقی حوزه هزاره‌جات خواهد پرداخت

آقای قاسمی می‌گوید: " اکنون در افغانستان موسیقی فولکلور حضور دارد اما آنطور که توقع می‌رود حضور قابل ملاحظه نیست و درست نیست. باید سبک‌های هر منطقه هویتش حفظ شود. امروز تمام سازها و آهنگ‌ها درهم و برهم شده و در هم آمیخته. از این نقطه نظر در موقعیت خطرناک قرار داریم که هویت سبک‌ها گم می‌شود. برای پاسداری و حفظ آن هنرمندان هر حوزه باید مسئولیت‌های‌شان را درک کنند."

او به این باور است که در سال‌های اخیر موسیقی فولکلور در افغانستان بیشتر کمپیوتری شده و این مساله از ارزش تاریخی آن کاسته است و باید برای رشد دوباره آن تلاش صورت گیرد.

در همین راستا و به هدف حفظ موسیقی بومی افغانستان، سال گذشته نیز جشنواره موسیقی سنتی در شمال این کشور؛ جایی که زادگاه بیشترین هنرمندان موسیقی مردمی افغانستان گفته می‌شود، برگزار شده بود.

بامیان نیز یکی از حوزه های تمدنی و فرهنگی جامعه بشری در تاریخ است که دارای شگفتی‌ها، زیبایی‌ها و جاذبه‌های بینظیر طبیعی و تاریخی است. در پایان جشنواره دمبوره تنها با فاصله زمانی یک هفته، جشن گل کچالو (سیب زمینی) نیز در این ولایت برگزار خواهد شد؛ ولایتی که بزرگترین تولید کننده کچالو در افغانستان است.

موضوعات مرتبط