کتاب‌های درسی مکاتب افغانستان بازنگری می‌شود

معارف حق نشر عکس moe
Image caption قرار است که کتابهای درسی افغانستان بررسی و بعد درباره کاهش حجم و شمار کتابها تصمیم گرفته شود

وزیر معارف/آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده که تمام کتاب‌های درسی را از کلاس اول الی ۱۲ دوباره بازنگری، حجم و شمار آنها را کاهش خواهد داد.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف افغانستان به نصیر بهزاد، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که براساس بررسی این وزارت وجود مضامین متعدد در کلاس‌ها باعث مشکلات برای شاگردان می‌شود.

او گفت که اکنون شاگردان در کلاس هشتم مکتب مجبور هستند که ۱۵ کتاب را بخوانند و به حافظه سپردن این کتاب‌ها برای شاگردان مدارس سخت است.

آقای بلخی گفت که وزارت معارف افغانستان درنظر ندارد کتابی را که تحت عنوان "حب الوطن" تدوین شده بود، چاپ کند.

بیشتر بخوانید:

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان دستور تدوین این کتاب را به منظور تقویت روحیه وطن دوستی در شاگردان مکاتب افغانستان داده بود.

بحث افزوده شدن این کتاب به نصاب آموزشی، که قرار بود برای شاگردان کلاس‌های هفتم الی نهم مکاتب/مدارس تدریس شود، در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت.

شماری به عنوان آن که "چرا عربی است" منتقد بودند و شماری دیگر هم در محتوای آن ابراز شک و تردید کرده بودند. ‌

آقای بلخی گفت که مضمون این کتاب در سایر کتاب‌های درسی افغانستان وجود دارد و نیاز به چاپ کتاب جداگانه در این زمینه نیست.

حق نشر عکس MOE
Image caption وزارت معارف قرار است که برای سال آموزشی آینده ۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ کند

او گفت برای حل مشکلات در کتاب‌های درسی مکاتب افغانستان قرار است یک تیم از کارشناسان تمام کتاب‌های درسی افغانستان را بررسی و تغییراتی مورد نیاز را در آنها اعمال کند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش افغانستان این وزارت در نظر دارد که برای سال آینده تحصیلی ۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ ‌کند که حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه آنرا نهاد توسعه بین المللی آمریکا ( USAID) پرداخت خواهد کرد.

سال آموزشی در افغانستان از اول حمل/فروردین شروع و تا ختم پائیز ادامه می‌یابد.

او گفت که با بررسی کارشناسان امکان کاهش حجم کتابها وجود دارد که می‌تواند قدرت یادگیری را در دانش آموزان بیشتر و همچنین هزینه چاپ را کاهش دهد.

مطالب مرتبط