پاسخ افغانستان به پاکستان: داعش در افغانستان مخفیگاهی ندارد

افغانستان و پاکستان حق نشر عکس Reuters/gmic
Image caption دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان (راست): تمام شورشیانی که در افغانستان می‌جنگند از آن سوی "خط دیورند" می‌آیند

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به اظهارات پاکستان که گفته بود "انفجارهای پاراچنار در خاک افغانستان طرح‌ریزی شده" گفته "این ادعا بی‌اساس است".

هفته گذشته، دو انفجار پی هم در بازار تره‌بار در منطقه پاراچنار در شمال غرب پاکستان به کشته شدن دست کم ۷۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر منجر شد. این انفجارها در حالی رخ داد که شمار زیادی در این بازار حضور داشتند. ارتش پاکستان مدعی شد که این حمله توسط گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در خاک افغانستان طراحی شده بود.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت گروه داعش در افغانستان مرکز یا مخفیگاهی نداشته و واقعیت این است که شورشیانی که در افغانستان می‌جنگند از آن سوی "خط دیورند" داخل افغانستان می‌شوند.

ژنرال آصف‌غفور، مسئول مطبوعاتی ارتش پاکستان در انتقاد از دولت افغانستان گفت که "شورشیان داعش به دلیل عدم استقرار نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‌های کنر و نورستان در حال قوی شدن است".

او تصریح کرد که برای بهبود امنیت در امتداد خط مرزی افغانستان و پاکستان، حصارکشی سراسر این خط مرزی آغاز شده است.

دولت افغانستان پیش از این با این طرح پاکستان مخالفت کرده بود و گفته بود این طرح کمکی به مبارزه با تروریسم نمی‌کند.

داعش در نیمه اول سال ۲۰۱۵ موفق شد کنترل مناطق بزرگی از سرزمین‌های شرق ولایت ننگرهار را در دست بگیرد. این منطقه عملا به دو دلیل عمده به "مرکز" داعش در افغانستان تبدیل شد: یکی به دلیل نزدیکی‌اش به مناطق قبیله‌نشین پاکستان (فتا)، خانه رهبران اصلی خراسان داعش، و دیگری به خاطر حضور برخی از افردی که دیدگا‌ه‌هایی مانند داعش دارند.

این در حالی است که ‎وزارت دفاع افغانستان اخیرا ‎اعلام کرده بود‎ که حملات هوایی علیه پایگاه‌های‎ داعش در ولایت شرقی کنر افزایش یافته است. ‎بخش‌های از ولایت ننگرهار در همسایگی کنر، مهمترین پایگاه‌های گروه داعش در افغانستان هستند.

دولت افغانستان تأکید کرده است که بهترین راه مقابله با شورشیان هدف قرار دادن مخفیگاه‌های آنها در داخل خاک پاکستان و هماهنگی بیشتر میان کشورهای منطقه است.

پاکستان اما می‌گوید که برقرای امنیت در مرز با افغانستان به نفع هر دو کشور است و به صلح و ثبات کمک خواهد کرد.

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیا امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

روابط افغانستان و پاکستان اخیرا تیره‌تر شده است و هر دو کشور یکدیگر را متهم می‌کنند که برای شورشیان پایگاه امن فراهم کرده‌اند.

پاکستان چند ماه‌ پیش گذرگاه‌های مرزی‌اش را با افغانستان بست و گفت این کار را برای جلوگیری از عبور شورشیان از خاک افغانستان کرده است.

دولت افغانستان با رد ادعاهای پاکستان گفته که شورشیان مخالف دولت افغانستان در پاکستان پناهگاه‌های امن دارند و از آنجا وارد افغانستان می‌شوند و اقدام به حملات "تروریستی" می‌کنند.