پلیس هرات: محموله شیمیایی به ارزش ۱۰ میلیون دلار کشف شد

هرات حق نشر عکس Herat Police
Image caption این مواد در یک کانتینر جاسازی شده بود

پلیس هرات در غرب افغانستان اعلام کرده که یک محموله ۲۰ تنی مواد شیمیایی نوع استیک انیدرید (تیزاب) را کشف کرده که برای تولید هروئین از تریاک به کار می‌رود و ارزش آن حدود ۱۰ میلیون دلار است.

براساس خبرنامه پلیس ولایت هرات که امروز دوشنبه ۱۲ سرطان/ تیر به رسانه‌ها ارسال شده، این مواد قرار بود که به ولایت‌های جنوبی افغانستان منتقل شود که در ناحیه پنجم شهر هرات به دست پلیس افتاد.

این مواد شیمیایی در یک کانتینر جاسازی و توسط یک کامیون حمل می‌شده است.

پلیس هرات افزوده که راننده این کامیون باشنده ولایت فراه و توسط پلیس بازداشت شده است.

پلیس هرات درباره اینکه این مواد از کجا وارد افغانستان شده ابراز نظر نکرده ولی دولت افغانستان بارها اعلام کرده که کشورهای همسایه در زمینه مبارزه با مواد مخدر بخصوص جلوگیری از ورود مواد شیمیایی که برای تولید انواع دیگر مواد مخدر از تریاک استفاده می‌شود، همکاری نمی‌کنند.

بارها کابل از همسایه‌های این کشور خواسته تا از ورود مواد شیمیایی که برای تبدیل تریاک به فرآورده‌های دیگر از قبیل شیشه (کریستال)، هروئین و سایر ترکیبات تولید شده از این مواد به کار می‌رود به افغانستان جلوگیری کنند.

افغانستان مدعی است که این مواد شیمیایی در افغانستان تولید نمی‌شوند و اغلب از کشورهای همسایه به افغانستان می‌آیند و قاچاقچیان مواد مخدر برای بالاتر بردن ارزش و کم کردن حجم مواد مخدر تولید شده از آن استفاده می‌کنند.

حق نشر عکس Herat Police
Image caption پلیس هرات گفته که راننده کامیون که این مواد را منتقل می‌کرد نیز بازداشته شده‌است