سازمان اطلاعات آلمان از طرح حمله به کابل اطلاع داشت؟

انفجار مرگبار در کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار مرگبار در کابل جان بیش از۱۵۰ نفر را گرفت

یک ماه پس از انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت آلمان و منطقه سبز و دیپلماتیک کابل که بیش از ۱۶۰ کشته همراه داشت، رسانه‌های آلمان همچنان جزئیاتی از آگاهی‌های قبلی چند سازمان اطلاعاتی این کشور از وقوع این حمله مرگبار را منتشر می‌کنند.

بر اساس این گزارش‌ها، حدود ۵ ماه قبل از حادثه، اداره اطلاعات ارتش آلمان از آن خبر داشت و سازمان اطلاعات خارجی آلمان موسوم به "BND" شش روز پیش از وقوع ماجرا گزارش کرد که فاجعه‌ای در راه است.

این هشدارها حاوی نکات دقیق از طرح حمله و حتی وسیله و محل آن بوده، از اینرو تردیدهایی وجود دارد که آیا می‌شد جلو آنرا گرفت؟ همین مسأله موجب شده که رسانه‌ها کوتاه نیامده و آنرا دنبال کنند. موضوعی که در افغانستان همچنان دنبال می‌شود.

اکنون تا حدی روشن شده است که نه تنها چند سازمان اطلاعاتی و جاسوسی به موقع در جریان طرح یک عملیات خونین در قلب کابل قرار گرفته بودند، بلکه از وسیله اجرا و محل عملیات انتحاری بطور کامل خبر داشتند.

حق نشر عکس Reuters

چند سازمان اطلاعاتی خارج از آلمان و احیانا گروه‌ها و عناصری که از نزدیک با طراحان و عوامل "تروریستی" سرو کار دارند نیز جزئیات طرح و حتی تغییرات در شکل و شیوه عملیات را به سازمان‌های مختلف اطلاعاتی آلمان به موقع گزارش دادند.

شبکه اول رادیو تلویزیون آلمان (ARD) در گزارش پژوهشی مفصلی که در مهمترین سرویس خبری خود (ساعت ۸ شب) روز جمعه ۳۰ ژوئن/جون پخش کرد با این اشاره داشت که این انفجار هولناک که ۱۶۰ نفررا بکام خود فرو برد، هنگامی صورت گرفت که دستگاه‌های جاسوسی و امنیتی آلمان از طرح حمله به سفارت آن کشور در کابل هشدار داده بودند. حیرت‌آور است که این دستگاه‌ها در هشدار خود درباره چگونگی انجام این حمله توضیح داده بودند.

معصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، اخیرا مدعی شده بود که استخبارات افغانستان نسبت به اطلاعاتی که از سوی آلمان ارائه شده بود، "معلومات بیشتر و دقیق‌تر" از طرح حمله کابل داشت. او بدون اینکه از کدام دستگاه استخبارتی نام ببرد، گفت: دستگاه‌های استخباراتی دیگر هم در مورد حمله کابل اطلاعاتی داشتند و با استخبارات افغانستان به صورت مشترک روی آن کار می‌کردند.

''ارتش آلمان از ابزار و محل انفجار انتحاری از ماهها پیش خبر داشت ''

در این گزارش آمده است که سرویس اطلاعات ارتش آلمان (MAD) در روز ۱۸ ژانویه یعنی ۵ ماه پیش از این حمله مرگبار، وسیله یکی از منابع خود اطلاع یافته بود که قرار است سفارت آلمان در کابل مورد حمله قرار گیرد.

در گزارش حتی آورده شد که در این حمله از تانکر تخلیه فاضل آب استفاده خواهد شد. در هفته‌های بعد هم سه سازمان جاسوسی به دقت در باره این طرح گزارش و هشدار داده‌اند. سازمان اطلاعات خارجی آلمان موسوم به BND در ۲۵ ماه می یعنی ۶ روز پیش از انفجار انتحاری، باردیگر از وجود برنامه حمله به سفارت آلمان در کابل هشدار داد.

ماموران افغان محافظ در بیرون ساختمان پیش از آنکه به راننده اجازه ورود بدهند از ماموران آلمانی داخل ساختمان کسب اطلاع کردند و چون چنین سفارشی در رابطه با فاضل آب یا مورد دیگر وجود نداشت از ورود تانکر بدرون ساختمان جلوگیری می‌شود و وقتی راننده برای ورود با مشکل روبرو شد در محوطه بیرونی دست به انفجار مواد منفجره جاسازی شده در کامیون که کفته شد ۱۰ هزار کیلو گرم بوده می‌زند.

اگر هوشیاری ماموران نبود و راننده دکمه انفجار را در محوطه داخل ساختمان آتش می زد شمار کشته شدگان و خسارات دیگر خیلی بیشتر میشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان اطلاعات خارجی آلمان موسوم به BND

احتمال سهلانگاری و تحقیقات دادستانکل آلمان

رسانه‌های آلمان در روزهای اخیر باردیگر بررسی‌های را در باره انفجار در منطقه دیپلماتیک کابل و احتمال سهل انگاری در جلوگیری از عملی شدن این جنایت هولناک و پیامدهای آن آغاز کردند. هفته نامه اشپیگل در گزارش خود تاکید دارد که هشدار سازمان های امنیتی چند بار صورت گرفته وهدف حملات تنها سفارت آلمان نبوده است .

بنا بر گزارش‌ها تاکنون در این مورد پرسش‌های از دولت شده ولی خبرنگاران از دریافت پاسخ محروم مانده‌اند. سخنگویان دولتی می‌گویند چون دادستان‌کل فدرال در این مورد پرونده‌ای را تشکیل داده و سرگرم تحقیق است. نخست باید در انتظار تحقیقات دادستانی بود و در حین این تحقیقات نباید مداخله شود.

بعلاوه دولت آلمان و گروه‌های پارلمانی این کشور از افزایش عملیات تروریستی و قربانیان این عملیات نگرانند و درباره مسائل امنیتی افغانستان سرگرم تحقیق هستند.

آنگلا مرکل صدر اعظم، در ادامه کمک‌ها به افغانستان تأکید کرده است، او با این حال گفته که با اعزام نیروی بیشتری به افغانستان مخالف است. آلمان در حال حاضر ۱۰۰۰ سرباز در شمال افغانستان دارد که ماموریت آنها بیشتر آموزشی است.

وزیران دفاع و کشور آلمان با وجود افزایش تهدیدهای امنیتی برای شهروندان افغانستان اعلام کردند که روند اخراج پناهجویان رد شده بصورت گروهی ادامه خواهد یافت اما در رابطه با وقایع اخیر و تلاش نهادهای حامی پناهندگان موقتا متوقف شده است.

موضوعات مرتبط