بستگان شاگردان افغان-ترک: اداره مکاتب را به دولت ترکیه نسپارید

افغان_ترک
Image caption شماری از وابستگان دانش آموزان مکاتب افغان-ترک در کابل جمع شده و به سپردن اداره این مکاتب به دولت ترکیه اعتراض کردند

شماری از خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان-ترک در افغانستان می‌گویند نمی‌خواهند که هیات رهبری این مکاتب تغییر کند.

این خانواده‌ها امروز سه شنبه ۱۳سرطان (تیر) در یک نشست خبری از حکومت افغانستان خواستند که اداره این نهاد را به دولت ترکیه نسپارد.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه در ماه جولای/ژوئیه سال گذشته، دولت ترکیه فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد. جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی دارد.

دولت ترکیه، پس از این رویداد از حکومت افغانستان خواسته بود تا در این زمینه قدمی بردارد.

بعد از کودتا، نه تنها مکاتب افغان-ترک در خطر مسدود شدن قرار گرفتند، بلکه حکومت ترکیه از اکثر کشورهایی که در آن مکاتب ترکی از سوی جنبش فتح‌الله گولن اداره می‌شد، خواست این مکاتب را ببندند.

+ 'سپردن رهبری مکاتب افغان-ترک به دولت ترکیه جفاست'

+ از آرامگاه تا زادگاه مولانا در جستجوی دانش

+ مجموعه گزارش‌ها در مورد کودتای ترکیه

اگرچه گزارش‌هایی از سپردن رسمی اداره این مکاتب به دولت ترکیه منتشر شد اما اکنون وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می‌گوید تاکنون تصمیم مشخص و رسمی در زمینه گرفته نشده است.

این خواست همان زمان نیز با واکنش و انتقاد شدید مسئولان مکاتب افغان-ترک روبرو شد و حالا خانواده‌های دانش آموزان این مکاتب نیز در واکنش به این اقدام، در کابل گرد آمده و اعتراض کردند.

آنها می‌گویند به هیج وجه اجازه نمی‌دهند که رهبری این نهاد آموزشی تغییر کند، زیرا باور دارند که با تغییر رهبری، روند آموزشی این مکاتب با چالش‌های جدی روبرو خواهد شد.

یوسف پشتون، مسئول کمیته خانواده‌های دانش آموزان مکاتب افغان-ترک می‌گوید از رهبری فعلی این مکاتب حمایت می‌کنند، زیرا دستاوردهای بسیار مثبت و عالی داشته است.

حق نشر عکس AFGHAN TURK SCHOOLS/FACEBOOK
Image caption نزدیک به ۱۴ مکتب افغان-ترک در ولایات مختلف افغانستان فعالیت دارند

شماری از دانش آموزان این مکاتب نیز می‌گویند که جنجال‌های به میان آمده، روند آموزشی آنها را مختل و روحیه دانش آموزان را ضعیف ساخته است.

مسئولان مکاتب افغان-ترک در افغانستان نیز به این باورند که دولت ترکیه عمدا می‌خواهد روند آموزشی را سیاسی بسازد.

احمد فواد حیدری، معاون اداره مکاتب افغان-ترک در افغانستان می‌گوید تغییر رهبری این نهاد جفای بزرگی به حق دانش آموزان است و به معنای بسته شدن این نهاد آموزشی است.

به گفته وی، پیش از این نیز دولت ترکیه، تجربه مدیریت یک مکتب را در ولایت جوزجان داشته که نتوانسته بیشتر از سه سال فعالیت داشته باشد.

نزدیک به ۱۴ مکتب افغان-ترک در ولایات مختلف افغانستان فعالیت دارند که حدود هشت هزار دانش آموز در آنها درس می‌خوانند.

مکاتب افغان-ترک در نزدیک به ۲۰ سال گذشته و به ویژه در ده سال آخر، از جمله پرکیفیت‌ترین مکاتب در این افغانستان بودند. دانش‌آموزان این مکاتب در آزمون ورود به دانشگاه‌ها و هم در مسابقات منطقه‌ای نمرات بسیار خوبی را به دست آورده‌اند.

مطالب مرتبط