شورای علمای بامیان خواهان لغو جشنواره موسیقی 'دمبوره' شد

دمبوره
Image caption چهار سال پیش، در ولایت مرکزی بامیان نیز جشن بزرگ موسیقی با حضور هنرمندان مشهور افغانستان بر پا شد

شورای علمای بامیان خواهان لغو جشنواره موسیقی 'دمبوره ' در این ولایت شد.

شورای علمای بامیان با نشر اعلامیه‌ای برگزاری این جشنواره را "حرام" خوانده و گفته‌اند "کسی که تحت تسلط موسیقی قرار می‌گیرد، چیزی جز شهوت‌رانی، عشق‌بازی و جمال‌پرستی در برابر دیدگانش مجسم نمی‌شود."

نصرالله واعظی، رئیس شورای علمای شیعه بامیان به بی‌بی‌سی گفت که این جشنواره مخالف ارزش‌های فرهنگی و دینی است و نباید برگزار شود.

او گفت: "ما با نفس جلسه مخالف هستیم. فرقی نمی‌کند که کی‌ها آن را دایر می‌کنند. این‌ها ضربه به عنعنات دینی (رسوم دینی) ما می‌زنند. در حالی‌که علمای ما مردم را به تدین دعوت می‌کنند، آنها مردم را به انحراف و فساد می‌کشانند. این جلسات مختلط (با حضور یکجای مرد و زن) می‌باشد و در این جلسات ساز و آواز و رقص با فرهنگ دینی ما و عنعنات دینی ما سازگار نیست."

Image caption به تازگی گروهی از دختران جوان نیز دمبوره زدن را در بامیان آغاز کردند

جشنواره دمبوره قرار است به روز جمعه و شنبه پیش‌رو و با اشتراک هنرمندان ده ولایت در مرکز بامیان برگزار شود.

نهاد فرهنگی موسوم به 'بابا ' و وحید قاسمی هنرمند افغان از برگزار کننده‌های این جشنواره هستند. برگزار کنندگان جشنواره گفته‌اند شعرخوانی، موسیقی و رقص و پایکوبی به سبک هزارگی شامل این برنامه است و هدف آن بازتاب ارزش‌های تاریخی و پیشینه موسیقی حوزه هزاره‌جات است.

اما در اعلامیه شورای علمای بامیان از مردم خواسته شده مانع برگزاری این جشنواره شوند و نگذارند "چهره مردم متدین بامیان در بیرون از بامیان، رقصنده و نوازنده معرفی شود."

+ جشنواره 'دمبوره' در مرکز افغانستان برگزار می‌شود

+ دختران دمبوره نواز در تلاش احیای موسیقی سنتی بامیان

+ شب شاد بامیان با کنسرت هنرمندان

دمبوره آله موسیقی سنتی در مناطق مرکزی افغانستان است که علاقمندان زیادی دارد. سبک موسیقی‌ای که ریشه در فرهنگ بومی داشته و بسیاری‌ها آن را به شکل آماتور می‌نوازند.

با وجود مخالفت شورای علمای بامیان، مقامات محلی این ولایت می‌گویند برگزاری این جشنواره برای برجسته کردن هویت فرهنگی اصیل بامیان مهم است و آن را برگزار می‌کنند.

حق نشر عکس VAHEED KAACEMY MUSIC
Image caption وحید قاسمی از برگزار کنندگان این جشنواره می‌گوید بازتاب پیشینه موسیقی حوزه هزاره‌جات هدف آنهاست

احمد حسین احمدپور، سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: "موسیقی هزارگی یا دمبوره محلی بامیان، جزو فرهنگ اصیل بامیان است که بیانگر هویت تاریخی و فرهنگی مردم مرکزی افغانستان است. این برنامه بیشتر توجه روی تاریخ‌نگاری و آکادمیک‌سازی موسیقی محلی بامیان دارد."

در سال‌های اخیر توجه به موسیقی بومی در بامیان بیشتر شده و حتی یک گروه از نوازندگان و آوازخوانان زن هم پا در این عرصه گذاشته‌اند. اما جان گرفتن دوباره موسیقی محلی ظاهرا راه ناهموار با مخالفت‌های گوناگون در پیش دارد.

مطالب مرتبط