عبدالله: حوصله مردم را دیگر امتحان نکنیم

عبدالله حق نشر عکس ceo.gov.af
Image caption آقای عبدالله گفت که مسئولین بعد از وقوع حوادث پاسخ به موقع به مردم نمی‌دهند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی از مسئولین افغانستان خواست که دیگر حوصله مردم افغانستان را به امتحان نگیرند.

آقای عبدالله که امروز سه‌شنبه ۱۳ سرطان/تیر در نشست مشترک نمایندگان شورای ولایتی کابل و مسئولان امنیتی این شهر سخن می‌گفت، افزود که مردم همیشه در راستای منافع بزرگ با نظام و حکومت هستند.

او از مسئولین امنیتی کابل خواست تلاش کنند ارتباط نزدیک با مردم داشته باشند و تاکید کرد که اگر فاصله میان مردم و مسئولان زیاد شود، برای ترمیم آن کوشش مسئولان امنیتی و غیرنظامی کفایت نخواهد کرد.

آقای عبدالله با انتقاد از روند اطلاع‌رسانی مسئولین امنیتی افغانستان به مردم گفت: "یک حادثه می‌شود، عموم مردم می‌پرسند چرا این کار شد و پاسخ به موقع از طرف مسئولین به مردم داده نمی‌شود."

او گفت که اگر این کار چند بار تکرار ‌شود به یک رویه تبدیل می‌شود. نتیجه این است که مردم می‌گویند از داخل نظام توطئه است.

آقای عبدالله پرسید، آیا این روحیه حاکم نیست؟ مردم درباره آن سخن نمی‌گویند؟ او در تایید حرفش گفت که این فضا وجود دارد و مسئولیت همه است که این مشکل رفع شود. وی افزود زمانی این مشکل رفع می‌شود که حقایق، مشکلات و کمبودها به مردم گفته شود و در راستای رفع آنها اقدام شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتراض به ناامنی در کابل؛ تظاهرات در پایتخت افغانستان آرام برگزار شد

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان گفت که با ادامه خلاء اطلاعاتی یک نفر می‌رود و در رسانه‌ها هر تحلیلی را که خواست می‌کند، فکر و نظر مردم را شکل می‌دهد.

او گفت که باید در تمام مراحل قانون اجرا شود، در غیر این صورت فاصله مردم و مسئولان هر روز بیشتر می‌شود. آقای عبدالله افزود در صورتیکه قانون به شکل درست اجرا نشود، اطلاعاتی را که مردم به دولت می‌دهند به یک خطر جانی برای آنها بدل خواهد شد و اعتماد از بین می‌رود.

آقای عبدالله همچنین تاکید کرد که باید حقایق به مردم گفته شود، ولو درد آور و یا ناشی از کم کاری مسئولین امنیتی افغانستان باشد.

او اطمینان داد که نهادهای قضایی افغانستان حادثه تیراندازی به تظاهرکنندگان "رستاخیز تغییر" را بررسی خواهند کرد و با کسانی که در انجام وظیفه غفلت یا مخالف قانون رفتار کرده باشند، مطابق قانون رفتار خواهد شد.

آقای عبدالله خطاب به مسئولان امنیتی گفت که اگر دستورها به افراد زیردست واضح نباشد، نتیجه آن مصیبت‌هایی می‌شود که در روزها و هفته‌های گذشته رخ داد و مردم افغانستان به خاطر مطالبات حقوق شهروندی خود قربانی دادند.

در اعتراض‌های چند هفته قبل، میان تظاهرکنندگان و پلیس درگیری روی داد که در نتیجه آن، ۵ نفر از معترضان در تیراندازی کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.