سناتوران آمریکایی: داشتن پناهگاه امن تروریستان در پاکستان قابل قبول نیست

جان مکین حق نشر عکس AFP/getty images
Image caption جان مکین در کابل گفته که حضور شبکه حقانی در مکان‌های امن در پاکستان برای آمریکا قابل قبول نیست

هیاتی از سناتوران آمریکایی که به ریاست جان مک‌کین، سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه از افغانستان دیدار می‌کند، اعلام کرده‌اند که به دولت پاکستان گفته‌اند اگر رفتارش را تغییر ندهد، آمریکا مجبور است رفتارش را در مقابل پاکستان تغییر دهد.

این سناتوران آمریکایی در حالی به کابل سفر کرده‌اند که آمریکا قرار است به زودی استراتیژی جدید خود را برای افغانستان اعلام کند.

لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی در کابل گفت که هیات آمریکایی به مقام‌های پاکستانی گفته که که آمریکا درک کرده که اگر پاکستان رفتارش را تغییر ندهد، آمریکا پاسخ درست را نگرفته است. او افزود:"اگر پاکستان رفتارش را تغییر ندهد، ما باید رفتار ما را نسبت به پاکستان به عنوان یک ملت تغییر دهیم."

تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد در ماه‌های اخیر در پی حملات خونین در افغانستان افزایش یافته و دولت افغانستان پیوسته پاکستان را به حمایت و پناه دادن به گروه طالبان و شبکه حقانی متهم می کند.

پاکستان اما همیشه این اتهامات را رد کرده و دولت افغانستان را متهم به حمایت گروه‌های مخالف این کشور می‌کند.

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس‌جمهوری غنی با سناتورهای آمریکایی در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان دیدار کرد

آقای گراهام گفت آنچه که ما آموخته‌ایم این است که تلاش‌های دپیلماتیک برای موفقیت‌های نظامی نیاز است.

او گفت نیروهای بیشتر آمریکایی و ناتو، گرفتن نقش تهاجمی و استفاده از نیروی هوایی بیشتر نمی‌تواند برنده جنگ افغانستان را مشخص کند، زیرا این کار به تلاش همه جانبه نیاز دارد.

جان مکین نیز در این کنفرانس گفت که دیدارهای آنان با مقام‌های پاکستانی دوستانه بوده و برای آنان گفته که حضور شبکه حقانی در مکان‌های امن در پاکستان برای آمریکا قابل قبول نیست.

به گفته او پاسخ پاکستان این بود که آنان اقدام‌هایی را مثل عملیات پاکسازی در وزیرستان و بعضی مناطق دیگر پاکستان انجام داده‌اند.

او گفت که هیات آمریکایی به وضوح به مقام‌های پاکستان گفته‌اند که باید آمریکا را در مبارزه با شبکه حقانی و همچنین سایر "تروریستان" یاری رساند.

حق نشر عکس AFG CEO
Image caption عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در کاخ سپیدار با سناتواران آمریکایی دیدار کرد

آقای مکین گفت که در این‌باره به رئیس‌جمهوری آمریکا و سایرمقام‌های آمریکایی گزارش خواهد داد.

قبلا نیز آمریکا اعلام کرده بود که استراتژی جدید این کشور نسبت به افغانستان منطقه محور خواهد بود.

سناتوران آمریکایی دیدارهای جداگانه با رئیس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی داشتند.

ارگ ریاست جمهوری گفته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پيشنهاد سناتوران آمریکایی مبنی بر عمليات‌های مشترك در دو سوی خط ديورند تحت نظارت آمريكا را پذیرفته است.

دفتر ریاست اجرایی افغانستان هم با انتشار خبرنامه‌ای گفته که عبدالله عبدالله با اشاره به وضعیت داخلی افغانستان به سناتوران آمریکایی گفته که فاصله میان مردم و حکومت افغانستان بیشتر شده و باید اقداماتی در راستای جلب حمایت مردم صورت گیرد.

براساس این خبرنامه او افزوده که وضعیت کنونی باید تغییر کند، "مردم از وضعیت خسته شده‌اند و دیگر اوضاع کنونی را بر نمی‌تابند".