دادستانی از ۹۰ نفر به ارتباط تیراندازی به معترضان کابل بازجویی کرده است

تظاهرات حق نشر عکس Reuters
Image caption در تظاهرات کابل دست‌کم شش نفر کشته شدند

دادستانی کل افغانستان از ۹۰ نفر به ارتباط تیراندازی بر معترضان کابل بازجویی کرده است.

پس از حمله مرگبار ده جوزا (خرداد) در کابل که به کشته شدن ۱۵۰ نفر و زخمی شدن صدها نفر منجر شد، شماری از شهروندان کابل به تاریخ دوازدهم جوزا دست به راهپیمایی زدند اما اعتراضات آنها به خشونت گرایید.

نیروهای امنیتی به معترضان شلیک کردند و در نتیجه درگیری میان معترضان و پلیس دست‌کم شش نفر کشته و بیش از ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند. معترضان در اعتراض به این خشونت‌ها، رستاخیز تغییر را راه انداختند و در گوشه و کنار کابل خیمه‌های اعتراضی برپا کردند. شناسایی و مجازات عاملین تیراندازی به معترضان از خواست‌های مهم این شهروندان بود.

حالا دادستانی کل افغانستان می‌گوید که در پیوند به برخورد پلیس تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و نتایج نهایی تحقیقات به زودی منتشر خواهد شد.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل می‌گوید: "از قوماندان امنیه (فرمانده پلیس) کابل، معاونین او، رئیس تحقیقات جنایی، قوماندانی گارنیزیون کابل، سایر مسئولینی که ایجاب می‌کرد، از مسئولین امنیتی که مسئولیت این منطقه را داشتند، آمرین حوزه، آمرین جنایی ... در حدود نود تن ازشان تحقیق و بازجویی شده که یک تعدادشان هم شاهدین رویداد بودند."

دادستانی کل در روزهای آغازین این تحقیقات وظایف فرمانده پلیس کابل و فرمانده گارنیزیون را به تعلیق درآورد و از آنها بازجویی کرد.

منابع بی‌بی‌سی در دادستانی کل گفته‌اند که مقام‌های ارشد دیگر مانند رئیس ستاد ارتش وزارت دفاع و معاون ارشد امنیتی وزارت داخله نیز در ارتباط با این پرونده مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

Image caption معترضان کابل بار دیگر دو روز پیش به خیابان‌ها آمدند

معترضان کابل پس از برچیده شدن خیمه اعتراضات‌شان، دو روز پیش بار دیگر به خیابان‌ها ریختند و خواهان تکمیل تحقیق درباره تیراندازی پلیس به معترضان کابل شدند.

انتظار می‌رود تحقیقات دادستانی کل به بخشی از سوال‌های معترضان پاسخ ارائه کند اما شماری از معترضان گفته‌اند که تحقیقات دولتی را قبول ندارند.

مطالب مرتبط