روبات دختران هراتی به آمریکا رفت، اما سازندگانش اجازه نیافتند

روبات
Image caption روبات دختران به آمریکا رفت ولی خود آنان در هرات هستند

نخستین گروه دختران از افغانستان که موفق به ساخت یک روبات شده بودند، به دلیل خوداری سفارت آمریکا در کابل از دادن ویزا به آنان از حضور در رقابت بین‌المللی روبات در "واشنگتن" باز ماندند.

تیم شش نفری دانش آموزان مدارس دخترانه هرات، در غرب افغانستان در دو هفته روباتی ساختند که در بازی‌های روباتیک نقش جمع کننده توپ را بازی می‌کند. روبات آنان در مسابقه بین‌المللی روبات که از ۱۶ تا ۱۸ ژوئیه/جولای در واشنگتن برگزار می‌شود، همراه با۱۶۰ تیم از نقاط مختلف جهان شرکت خواهد کرد اما به سازندگانش اجازه سفر به آمریکا داده نشد.

روباتی که این دختران با استفاده از وسایل ابتدایی ساخته‌اند به آمریکا رسید، ولی سازندگان روبات نتوانستند خود به واشنگتن بروند.

این عده دختران که به امید گرفتن ویزا به سفارت آمریکا در کابل مراجعه کرده بودند، از اینکه به آنان ویزا داده نشد و دست خالی به هرات برگشته‌اند، ابراز ناامیدی می‌کنند.

Image caption این روبات در دو هفته ساخته شده و قدرت تشخیص دو نوع رنگ را دارد

این دختران دوبار با طی فاصله حدود هزار کلیومتر از هرات تا به سفارت آمریکا در کابل مراجعه کردند اما جواب هر دوبار منفی بود.

رودابه نوری، یکی از اعضای این تیم می‌گوید: "خیلی ناامید شده بودیم و یک ضربه بزرگ روحی بود به این دلیل که ما با یک امید بزرگ و امیدواری خاص به سفارت آمریکا مراجعه کرده بودیم."

او می‌گوید که فکر می‌کردیم که روابط افغانستان و آمریکا دوستانه است. همیشه آمریکا در زمینه توانمندسازی زنان در عرصه تکنالوژی علم و دانش به زنان افغان کمک می‌کند.

این گروه شش نفری دختران هراتی قرار بود به روز چهارم ژوئیه به آمریکا بروند. اما حالا تنها می‌توانند از طریق اسکایپ رقابت بین‌المللی روبات را که به روزهای شانزدهم و هجدهم ژوئیه در واشنگتن برگزار می‌شود تماشا کنند. رد درخواست ویزای این دختران واکنش‌های زیادی را در آمریکا و در افغانستان برانگیخت.

علی‌رضا مهربان یکی از استادان این برنامه آموزشی می‌گوید: "ما می‌خواستیم که دستاوردهای زنان افغان را که یک بخش محروم این جامعه است به جهانیان نشان دهیم."

Image caption دختران هرات می‌گویند که تصمیم سفارت آمریکا به آنان ضربه روحی زده است

او گفت که این گروه از دانش آموزان می‌خواستند به جهانیان بگویند که زنان افغان می‌توانند در بخش فن‌آوری و علم نیز دستاوردی داشته باشند که درخواست آنان برای دریافت ویزا از طرف سفارت آمریکا رد شد.

آقای مهربان می‌گوید که از آنچه رخداده متاثر است ولی نا‌امید نیست و انتظار دارد که در مراحل بعدی دختران افغان بتوانند در این نوع رقابتها حضور یابند.

در رقابت بین‌المللی روبات معمولا دخترانی که شاگردان مقاطع دبیرستان/ لیسه هستند شرکت می‌کنند. در این دور ۱۶۰ تیم از نقاط مختلف جهان به آمریکا راه یافته‌اند. این رقابت‌ها به هدف تشویق دختران برای روآوری به فناوری مدرن و کمک به تحقق آرمانهای آموزشی و علمی دختران راه اندازی می‌شود.

برنامه های آموزشی از این دست در غرب افغانستان به کمک مرکزی موسوم به نهاد "شهروند الکترونیک" توسط دفتر "فکر برتر" اجرا می‌شود. روبات توپ توپ جمع دختران هراتی قدرت تفکیک دو نوع رنگ را دارد.

Image caption روبات دختران هرات از وسایل ابتدایی ساخته شده است