دومین نشست پروژه انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی برگزار شد

کاسا
Image caption دومین نشست نشست کاسا-۱۰۰۰ در تاجیکستان برگزار شد

دومین نشست طرح انتقال برق موسوم به "کاسا -۱۰۰۰" امروز پنجشنبه ۱۵ سرطان/تیر با شرکت نمایندگان عالی‌رتبه تاجیکستان، افغانستان، قرقیزستان و پاکستان در ناحیه ورزاب تاجیکستان برگزار شد.

قرار است این پروژه، برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق افغانستان به پاکستان منتقل کند. مقام‌های این کشورها این پروژه را به نفع منطقه خوانده و خواستار رفع تأخیر در اجرای آن شدند.

محمد اشرف غنی، رئیس‌‌ جمهوری افغانستان در این نشست چهارجانبه گفت که در اراده افغانستان برای اجرای این طرح هیچ شکی وجود ندارد و این کشور تلاش اعظمی خود را به خرج داده، تا این پروژه از یک مفکوره به یک پروژه عملی تبدیل شود.

آقای غنی تأکید کرد که "مساوات بین دولت‌ها، بخصوص دولت‌های محاط به خشکه برای دسترسی به بنادر و ایجاد یک فضای عمومی تجارت، ضروری است".

رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد که "هدف افغانستان این ‌است که در چهار سال تولید داخلی‌اش، ضرورت داخلی را رفع کند و نقش این کشور در انتقال برق به‌همین اندازه اهمیت دارد".

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، خواستار حمایت از "تلاشهای حکومت افغانستان جهت آغاز هرچه زودتر ساختمان خط انتقال برق بلندشدت دایمی در داخل این کشور" و انجام رسمیات مناقصه یا مزایده برای اجرای این طرح شد.

Image caption در این ملاقات که در بوستان سرای دولتی تاجیکستان در موضع "پغوس" دره ورزاب، در ۴۰ کیلومتری شمال شهر دوشنبه، دایر شد، به علاوه آقای رحمان، محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و سورونبای ژینبیکف، نخست وزیر قرقیزستان، شرکت و سخنرانی کردند

رئیس جمهوری تاجیکستان در این نشست پیشنهادهایی برای تسریع روند اجرای طرح "کاسا یک هزار" ارائه داده و گفته است که تأخیر در اجرای این پروژه برای کشورهای ذیدخل زیان بار تمام خواهد شد.

رئیس جمهوری تاجیکستان گفت که کشورهای عضو از تأخیر در اجرای این طرح هر سال در مجموع بیش از ۵۰۰ میلیون دلار زیان می‌بینند.

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در این نشست چهارجانبه گفت "این پروژه نه تنها برای تاجیکستان و قرقیزستان درآمد می‌آورد، بلکه کمبود انرژی برق را در پاکستان و افغانستان رفع نموده و وسیله‌ای برای توسعه خواهد بود."

نخست وزیر پاکستان با اشاره به مزایای اقتصادی پروژه "کاسا-۱۰۰۰" به ویژه برای افغانستان گفت"این پروژه منبع درآمد برای افغانستان خواهد بود و فرصت‌های خوب تجارت و سرمایه‌گذاری را در این کشور به وجود خواهد آورد".

پروژه کاسکا

قرار است این پروژه، برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق افغانستان به پاکستان منتقل کند. مقام‌های این کشورها اجرای این طرح را تحولی مثبت و سازنده در منطقه خوانده‌اند.

هزینه طرح "کاسا یک هزار" بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده و نیمی از این مبلغ را بانک جهانی تأمین می‌کند.

این طرح که مقدمات آن ۱۰ سال پیش در کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) کلید خورد، قرار است تا چهار سال دیگر مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ طرحی که هزارها خانه را در افغانستان و پاکستان روشن خواهد کرد و می‌شود آن را یک پل انرژی بین آسیای میانه‌ و جنوبی خواند.

طرح "کاسا یک هزار" برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند. در چارچوب این طرح دهها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

پیشتر در این رابطه مقامات افغانستان گفتند که یک دستگاه تبدیل ولتاژ بلند (قوی) در پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان ایجاد خواهد شد. این ایستگاه برق مورد نیاز افغانستان را که بالغ بر ۳۰۰ مگاوات می‌شود، تامین و بقیه به پاکستان منتقل می‌شود.

Image caption طرح "کاسا یک هزار" برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند

ملاقات سه جانبه

در کنار بررسی طرح "کاسا-۱۰۰۰" رهبران تاجیکستان و افغانستان و پاکستان در دیداری سه‌جانبه همکاریهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود را بررسی کردند. تاجیکستان به کاهش اختلاف میان کابل و اسلام‌‌آباد علاقمند است، زیرا بهبود روابط افغانستان و پاکستان به نفع تاجیکستان و کل کشورهای منطقه خوانده می شود.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره نوشت که در این نشست، هر سه طرف بر ضرورت اجرای طرحهای مشترک برای ایجاد زیربناهای حمل و نقل و ارتباطی، از جمله توسط ساختمان راههای آهن و ماشینگرد، امضای هرچه زودتر توافق نامه تجارت ترانزیتی سه کشور تاکید کرده اند.

این در حالی است که به نظر می‌رسد کابل و اسلام آباد بر سر این قرداراد اختلاف نظر دارند. ظاهرا افغانستان می خواهد این قرارداد چهارجانبه و شامل هند نیز باشد، اما پاکستان با این پیشنهاد موافق نیست و تلاش دارد یک قرارداد ترانزیتی دیگر از طریق چین به کشورهای آسیای میانه امضا شود.

Image caption در حاشیه نشست کاسا، رهبران تاجیکستان و افغانستان و پاکستان در دیداری سه‌جانبه همکاریهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود را بررسی کردند

طارق اقبال سومرو، سفیر پاکستان در تاجیکستان، چندی قبل به بی‌بی‌سی گفته بود که حالا ماشین‌های باربر پاکستان کالاها را در داخل افغانستان خالی می کنند و ماشینهای دیگر کالاها را از آن جا به تاجیکستان انتقال می دهند و در این فرایند وقت و انرژی زیادی را به هدر می رود.

در همین حال، موضوع امنیت در افغانستان هم از موضوعات محوری ملاقات سران سه کشور تاجیکستان و افغانستان و پاکستان بوده است. سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره می نویسد: "جانبها همچنین دایر به مسئله‌های مهم مربوط به همکاریهای سه‌جانبه در سمت اشتراک فعال در به اعتدال آوردن وضع مرکب سیاسی و نظامی افغانستان، مبارزه بر ضد تروریسم و افراط گرایی، جنایتهای متشکل و قاچاق مواد مخدر تبادل افکار نمودند."

امامعلی رحمان از جمله پیشنهاد کرده است که در روزهای جشن مهرگان در پاییز امسال نمایشگاه تولیدات کشاورزی و هنرهای دستی تاجیکستان و افغانستان و پاکستان در شهر دوشنبه برگزار شود.